Niebawem publikacja obwieszczenia ws nowych sędziów SN

Posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju - prezydent przedstawi propozycje pytań referendalnych
Posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju - prezydent przedstawi propozycje pytań referendalnych

W poniedziałek, szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zapowiedział, że w najbliższych dniach Rządowe Centrum Legislacji opublikuje obwieszczenie prezydenta Andrzeja Dudy o wolnych stanowiskach w Sądzie Najwyższym.
Powyższa zapowiedz oznacza zakończenie trwającego od miesiąca zawieszenia w tej sprawie.

Od 3 kwietnia br. Obowiązuje nowa ustawa o Sądzie Najwyższym, w ramach której prezydent powinien ogłosić listę wolnych stanowisk sędziowskich w Sądzie Najwyższym, która obejmować powinna stanowiska w nowych izbach, Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarnej, jak również stanowiska zwolnione w innych izbach SN na skutek zmian wprowadzonych przez tę ustawę.

Czytaj także: Właściwość sądowa w postępowaniu cywilnym

24 maja br. prezydent wydał obwieszczenie i skierował je do Rządowego Centrum Legislacji do publikacji w Monitorze Polskim, jednak dotąd nie zostało opublikowane. RCL nie przekazało w tej sprawie żadnych wyjaśnień, natomiast minister Dworczyk tłumaczył, że sprawa ta wymagała „pewnych wyjaśnień i doprecyzowań”.

Zaznaczmy, że bez opublikowania tego obwieszczenia nie może rozpocząć się procedura naboru kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego.

źródło: PAP

więcej aktualności

Komisja prawna RE poparła wniosek o zwrot wraku Tu-154 z Rosji

W poniedziałek, w trakcie posiedzenia w Strasburgu Komisja prawna i praw człowieka Rady Europy poparła projekt rezolucji w sprawie katastrofy smoleńskiej. Jednym z najważniejszych popartych wniosków jest ten dotyczący zwrotu Polsce przez Rosję wraku samolotu Tu-154M. Prace nad końcowym kształtem rezolucji trwały kilka lat. Jej autorem jest holenderski parlamentarzysta Pieter Omtzigt z Europejskiej Partii Ludowej. Już w październiku 2014 roku projekt został zgłoszony do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, swoje poparcie wyraziło wówczas ponad 40 parlamentarzystów ZP RE, głównie z grupy Europejskich Konserwatystów, w tym politycy PiS. Kolejno projekt trafił do komisji prawnej i praw człowieka, która właśnie go przyjęła. Czytaj także: Rosja wydali brytyjskich dyplomatów W rezolucji możemy przeczytać, że "Zgromadzenie wzywa Rosję do przekazania wraku polskiego samolotu Tu-154 odpowiednim władzom polskim bez dalszej zwłoki, w bliskiej współpracy z polskimi ekspertami i w sposób, który nie spowoduje dalszego pogorszenia się stanu potencjalnych dowodów". Źródło: PAP

Elastyczne formy zatrudnienia pod lupą UE

Rada Unii Europejskiej opowiedziała się za dyrektywą, która ma wprowadzić nowe rozwiązania w zakresie wzmocnienia ochrony zatrudnionych w ramach m.in. pracy tymczasowej, pracy na wezwanie, czy pracy na zlecenie. Ustalone 21 czerwca stanowisko Rady to pierwszy etap negocjacji w Parlamencie Europejskim w tej sprawie. Dyrektywa miałaby sprostać zmianom w zatrudnieniu. Przede wszystkim chodzi o zjawisko coraz elastyczniejszego zatrudniania, oraz niestandardowych form zatrudnienia. Uregulowano by formy zatrudnienia takie jak: praca tymczasowa, praca w niepełnym wymiarze godzin oraz praca na wezwanie, umowy zerogodzinowe, praca na zlecenie i stosunek pracy obejmujący większą liczbą stron. Czytaj także: Praca w godzinach nadliczbowych Za wprowadzeniem zmian przemawia argument, że wymienione formy zatrudnienia często nie oferują takiej regularności i stabilności jak tradycyjne stosunki pracy. Są one też mniej przewidywalne. To wszystko skutkuje tym, że pracownicy mają mniejszą pewność co do obowiązujących praw i ochrony socjalnej. Źródło: PAP

Brak komentarzy

Niebawem publikacja obwieszczenia ws nowych sędziów SN