ZnajdzParagraf.pl

Jak napisać podanie o zmianę miejsca sanatorium?

Jak napisać podanie o zmianę miejsca sanatorium?

Jak napisać podanie o zmianę miejsca sanatorium? Ubezpieczony może skontaktować się z oddziałem NFZ, aby postarać się o zmianę ustalonego miejsca leczenia. Jest to decyzja uznaniowa, zależna od argumentów, jakich użyje wnioskodawca. Zatem jak napisać podanie o zmianę miejsca sanatorium, aby okazało się skuteczne? aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór pisma o zmianę miejsca sanatorium NFZ <--który pobierzesz tutaj.

Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór pisma o zmianę miejsca sanatorium NFZ <–który pobierzesz tutaj.

Czym jest leczenie sanatoryjne NFZ?

Sanatorium to ośrodek leczniczy, który oferuje osobom potrzebującym zabiegi i zajęcia rehabilitacyjne. Charakterystyczne dla sanatorium jest wykorzystywanie walorów naturalnych i rekreacyjnych danej miejscowości, jako dodatkowych elementów ułatwiających rekonwalescencję i wypoczynek.

Działalność sanatorium sprowadza się do udzielania świadczeń zdrowotnych i wykorzystywania do tego celu warunków naturalnych uzdrowiska, na przykład wód zdrojowych czy leczniczego klimatu. Opieka w sanatorium jest całodobowa. Programy leczenia obejmują nie tylko zabiegi czy ćwiczenia, ale również edukację zdrowotną i świadczenia profilaktyczne. 

Oferta sanatorium skierowana jest do osób zmagających się z problemami zdrowotnymi. Najczęściej są to pacjenci z chorobami przewlekłymi, wymagający rehabilitacji poszpitalnej, a także potrzebujący wsparcia w procesie odzyskiwania zdrowia i pełni sprawności po urazie lub chorobie. Sanatorium przysługuje osobom ubezpieczonym przez NFZ, ZUS lub KRUS. 

Aby dostać się na leczenie sanatoryjne, należy uzyskać skierowanie od lekarza. Pobyt na podstawie skierowania może być bezpłatny lub częściowo odpłatny. Do sanatorium można zapisać się także w opcji pełnopłatnej – to rozwiązanie dostępne również dla osób, które nie są chore, ale chcą skorzystać z wypoczynku w uzdrowisku.

Czy jest możliwość zmiany miejsca sanatorium

Zgodnie z przepisami, ubezpieczeni nie mają możliwości zmiany miejsca sanatorium, jeśli korzystają z wyjazdu w ramach ubezpieczenia NFZ. Wynika to z faktu, że są oni kierowani do konkretnych placówek na podstawie swojego profilu leczenia.

Określone schorzenia i dolegliwości leczy się w ośrodkach, które specjalizują się w danych zabiegach. Chory nie może więc wybierać dla siebie dowolnej placówki, na przykład takiej, która odpowiada mu ze względu na lokalizację. 

W praktyce istnieje możliwość skontaktowania się z oddziałem NFZ w celu zmiany miejsca leczenia sanatoryjnego. Zmiana miejsca sanatorium ZUS jest dopuszczalna, ale ostateczną decyzję w tej sprawie podejmują pracownicy funduszu.

Ponieważ to od ich dobrej woli zależy zmiana miejsca leczenia – w granicach możliwości z uwzględnieniem profilu leczenia – warto wystosować w tej sprawie pismo do właściwego oddziału NFZ i starannie je uzasadnić.

Jak napisać wniosek o zmianę sanatorium?

Wniosek o zmianę miejsca sanatorium powinien zawierać kilka elementów formalnych, charakterystycznych dla pism kierowanych do urzędów i instytucji państwowych. Niezbędne są w nim takie elementy jak:

  • data i miejsce sporządzenia,
  • dane wnioskodawcy,
  • dane odbiorcy pisma,
  • odpowiedni nagłówek,
  • treść z uzasadnieniem,
  • podpis świadczeniobiorcy.

Do przygotowania dokumentu można wykorzystać nasz wzór pisma o zmianę miejsca sanatorium. Druk wystarczy wypełnić własnymi danymi i adekwatnym uzasadnieniem. Gotowe pismo, najlepiej wydrukowane i podpisane ręcznie, należy przesłać na adres właściwego ze względu na miejsce zamieszkania oddziału NFZ. 

Jak uzasadnić zmianę miejsca sanatorium

Pismo o zmianę miejsca sanatorium musi zostać uzasadnione za pomocą argumentów ważnych i obiektywnych. Wykazanie w nim, że kuracjusz nie lubi danego miasta czy regionu, raczej nie przekona pracowników oddziału NFZ do zmiany ustalonego już miejsca leczenia.

Argumenty, na jakie warto się powołać, powinny mieć związek między innymi ze stanem zdrowia świadczeniobiorcy, ewentualnie z kosztami dojazdu, które ten pokrywa z własnej kieszeni.

Najczęściej, chorzy wskazują w swoim uzasadnieniu na:

  • dużą odległość ośrodka lecznictwa od miejsca zamieszkania,
  • konieczność odbycia trudnej podróży komunikacją publiczną, z licznymi przesiadkami,
  • zły stan zdrowia utrudniający obycie samodzielnej podróży z bagażami, np. bóle pleców, bóle stawów,
  • wysokie koszty odbycia podróży prywatnym samochodem, i tak dalej. 

W takich okolicznościach pracownicy funduszu powinni przychylić się do prośby o zmianę miejsca leczenia, o ile będzie to możliwe (z uwagi na profil leczenia chorego).

Jak zmienić termin leczenia sanatoryjnego?

Podobnie jak niewykluczona jest zmiana miejsca leczenia sanatoryjnego po kontakcie z oddziałem NFZ, tak samo możliwa jest też zmiana terminu wyjazdu do sanatorium z NFZ na wniosek zainteresowanego. W tym przypadku procedura jest jednak znacznie dokładniej uregulowana.

Po pierwsze, ubezpieczony musi zwrócić potwierdzone skierowanie na leczenie sanatoryjne. Po drugie, musi dołączyć do zwrotu uzasadnienie z prośbą o zmianę terminu leczenia. 

Należy pamiętać przy tym, że nie każdy argument przemawiający za zmianą terminu leczenia zostanie uznany za zasadny. Kuracjusz może liczyć na zmianę terminu w sytuacji, kiedy odbycie kuracji uniemożliwia mu na przykład:

  • hospitalizacja,
  • zły stan zdrowia,
  • brak urlopu (odmowa pracodawcy),
  • konieczność odbycia podróży służbowej, i tak dalej.

Jeśli kuracjusz z powodu braku możliwości stawienia się w sanatorium we wskazanym terminie jedynie zwróci skierowanie na leczenie, trafi na koniec kolejki. Natomiast w przypadku uznania zwrotu za uzasadniony, NFZ wyznaczy dla kuracjusza nowy, najbliższy możliwy termin leczenia.

Czy można pojechać do sanatorium z wybraną osobą?

Wiele osób zastanawia się, czy istnieje możliwość wyjazdu do sanatorium ze wskazaną osobą, na przykład z małżonkiem. Tutaj również warto odnieść się do sposobu, w jaki kuracjusze kierowani się do konkretnych ośrodków lecznictwa, czyli do profilu leczenia.

Jeśli profil ten pokrywa się w przypadku dwóch osób, to mogą one wnioskować o wspólny wyjazd, argumentując to między innymi podziałem kosztów dojazdu czy zapewnieniem sobie wzajemnej opieki. Rozpatrzenie wniosku jest kwestią uznaniową – zależy od decyzji pracowników NFZ.

Podobne wzory pism:

Spis treści

O autorze