Zwrot zakupionego towaru

Kupiliśmy przedmiot jednak po kilku dniach okazało się, że nam się nie podoba. Co prawda nie ma fizycznej wady, ale chcemy go zwrócić. Czy według polskiego prawa możemy to zrobić i zwrot zakupionego towaru będzie miał miejsce?

Zwrot zakupionego towaru reguluje Kodeks cywilny.  Polskie prawo nie nakłada na sprzedawcę, w sklepie stacjonarnym, obowiązku przyjmowania zwrotu niewadliwego towaru, bez podania odpowiedniej przyczyny. Dlatego jeśli chcemy zwrócić przedmiot, który jest niewadliwy istnieje spore prawdopodobieństwo, że zwrot nie zostanie przyjęty. Od dobrej woli sprzedawcy zależy czy ten towar przyjmie. Sprzedawca może również przewidzieć w regulaminie sklepu stacjonarnego ewentualność zwrotu towaru przez kupującego. Wówczas zwrot ten powinien nastąpić w ciągu 30 dni od zakupu. Określone powinny być też warunki zwrotu, takie jak zwrot z metką, czy z paragonem. Inaczej sytuacja wygląda jeśli towar faktycznie posiada wadę. Wówczas przedmiot można zwrócić na zasadzie rękojmi.

Zakupy na odległość a zwrot zakupionego towaru

Jeśli kupimy towar poza lokalem przedsiębiorstwa (np. podczas pokazu organizowanego w hotelu) lub na odległość (np. w sklepie internetowym) klient ma prawo do odstąpienia od umowy w terminie 14 dni i obowiązek zwrotu towaru w ciągu kolejnych 14 dni.

Czym jest rękojmia?

Rękojmia to podstawa, obok gwarancji,  możliwej drogi składania reklamacji przez konsumenta. Jest to tryb dochodzenia odpowiedzialności od przedsiębiorcy w związku z ujawnioną wadą fizyczną, w przypadku niezgodności z umową, lub prawną kupionego towaru konsumpcyjnego. Pamiętajmy jednak, że podmiotem odpowiedzialnym za powstałe wady jest sprzedawca, dlatego też do niego należy skierować pismo reklamacyjne. Przedsiębiorca nie może odmówić przyjęcia reklamacji, chyba że wynika to wprost z przepisów.

 Czym jest wada towaru?

Prawo wskazuje na dwa rodzaje wad towaru Są to wady fizyczne i prawne. Wada fizyczna to niezgodność produktu z umową. Dochodzi do niej w szczególności wtedy, gdy rzecz:

  • nie ma właściwości, które produkt tego rodzaju powinien mieć,
  • nie ma właściwości, o których konsument został zapewniony przez sprzedawcę lub reklamę,
  • nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy okazji zawierania umowy,
  • jeśli przedsiębiorca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia,
  • została wydana kupującemu w stanie niezupełnym.

Natomiast wada prawna może polegać na tym, że kupiony przez konsumenta towar:

  • jest własnością osoby trzeciej,
  • jest obciążony prawem osoby trzeciej,
  • cechuje się ograniczeniami w korzystaniu lub rozporządzaniu nim w wyniku decyzji lub orzeczenia właściwego organu.

Procedury reklamacyjne

Przedsiębiorca może odmówić wymiany rzeczy lub jej naprawy, w sytuacji gdy żądanie takie byłoby niemożliwe do zrealizowania dla sprzedawcy, lub gdy wymagałoby nakładu nadmiernych kosztów.  Sprzedawca może zaproponować inne rozwiązanie. Sprzedawca musi wymienić towar lub usunąć wadę w rozsądnym czasie i bez nadmiernych niedogodności dla konsumenta. Jeśli tego nie czyni, konsument może wyznaczyć mu czas na spełnienie żądania.

 

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, art. 556- 561.
 
Radosław Pilarski
Radosław Pilarski
Adwokat oraz doradca restrukturyzacyjny z wieloletnim doświadczeniem w prawie cywilnym, gospodarczym oraz upadłościowym i restrukturyzacyjnym.

więcej porad

Czym jest urlop rodzicielski?

Jeśli wykorzystany został już urlop macierzyński, pozostaje do wykorzystania urlop rodzicielski. Może on trwać 32 tygodnie, lub 34 tygodni w zależności od ilości narodzonych dzieci. Co istotne urlop taki przysługuje łącznie od początku obojgu rodzicom. Urlop macierzyński i urlop rodzicielski łącznie Kodeks pracy wskazuje, że w czasie pobierania przez jednego z rodziców zasiłku macierzyńskiego, drugi rodzic może wykorzystać urlop rodzicielski. Wówczas łączny wymiar urlopu rodzicielskiego i okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego nie może przekraczać wymienionego wyżej wymiaru (rodzicielski + macierzyński). Urlop rodzicielski - wymiar Urlop rodzicielski udzielany jest jednorazowo, lub w częściach. Musi być on jednak wykorzystany do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. Urlop taki może być wykorzystany zaraz po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego. Może on być w wykorzystany maksymalnie w 4 częściach. W transzach jedna po drugiej,  albo bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego. [uwaga]Polecany wzór pisma: Wniosek o przerwanie urlopu wychowawczego z powodu ciąży wzór[/uwaga] Urlop rodzicielski niekoniecznie zaraz po macierzyńskim Pamiętajmy, że urlop rodzicielski w wymiarze do 16 tygodni może być udzielony w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części tego urlopu. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że liczba wykorzystanych w tym trybie części urlopu pomniejsza liczbę części przysługującego urlopu wychowawczego. Urlop rodzicielski nie krócej niż 8 tygodni Żadna z części urlopu rodzicielskiego nie może być krótsza niż 8 tygodni. Są od tego pewne odstępstwa. Między  innymi pierwsza część urlopu rodzicielskiego, w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie nie może być krótsza niż 6 tygodni. Wniosek o urlop rodzicielski Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego należy złożyć w formie pisemnej, maksymalnie 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika. [informacja]Podstawa prawna: ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r., Kodeks pracy.[/informacja]

Usuwania pojazdów, których stan wskazuje na to, że nie są używane

Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 22 czerwca 2011 r. w sprawie usuwania pojazdów pozostawionych bez tablic rejestracyjnych lub których stan wskazuje na to, że nie są używane, określa: tryb usuwania takich pojazdów, podmioty za to odpowiedzialne, a także sytuacje, w których auto staje się własnością gminy. Organy odpowiedzialne za usuwanie auta Organami, które odpowiadają za usunięcie takiego pojazdu  są: straż gminna (miejska); Policja; organy gminy; zarządca drogi; powiatowe jednostki organizacyjne realizujące zadania polegające na usuwaniu pojazdów lub prowadzeniu parkingu strzeżonego dla pojazdów, inne jednostki usuwające pojazdy - jeżeli z przyczyn technicznych lub organizacyjnych nie jest możliwe usunięcie pojazdu przez powyższe jednostki. Procedura usuwania auta Usunięcie pojazdu z drogi przez wyżej wymienione ograny, rozpoczyna się z chwilą wydania uprawnionej jednostce dyspozycji usunięcia pojazdu. Organ gminy lub zarządca drogi, powinien zgłosić potrzebę usunięcia pojazdu z drogi. Wymagane jest przedstawienie takiej dyspozycji na piśmie. Pojazd taki zostaje umieszczony w miejscu zapewniającym właściwy dozór pojazdu. Podmiot, który wydał dyspozycję, powiadamia o tym niezwłocznie: właściwego dla miejsca zdarzenia komendanta powiatowego (miejskiego, rejonowego) Policji, ze wskazaniem miejsca, w którym umieszczono pojazd, przesyłając mu kopię dyspozycji; właściwy miejscowo organ gminy, przesyłając mu kopię dyspozycji. Następnie organ gminy powinien podjąć próbę ustalenie właściciela pojazdu. Organ ten pisemnie powiadamia właściciela pojazdu o usunięciu pojazdu oraz o skutkach nieodebrania pojazdu. Jeśli pojazd nie zostanie odebrany, w terminie 6 miesięcy od dnia jego usunięcia auta, podmiot, któremu powierzono pojazd do przechowania, powiadamia o tym, nie później niż trzeciego dnia od dnia upływu tego terminu, właściwy miejscowo organ gminy oraz podmiot, który wydał dyspozycję. Gmina natomiast powiadamia o tym właściciela pojazdu, o ile został ustalony.   [informacja]Podstawa prawna:  rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 22 czerwca 2011 r. w sprawie usuwania pojazdów pozostawionych bez tablic rejestracyjnych lub których stan wskazuje na to, że nie są używane.[/informacja]