ZnajdzParagraf.pl

Jak przyspieszyć przydział mieszkania komunalnego?

Jak przyspieszyć przydział mieszkania komunalnego?

Mieszkania komunalne przeznaczone są dla osób, których nie stać na zakup własnej nieruchomości bądź wynajem. Takie lokale należą do zasobów gminy i są przyznawane potrzebującym w trudnej sytuacji materialnej. Od mieszkań socjalnych różnią się przede wszystkim wysokością czynszu, jaki musi uiszczać co miesiąc zajmująca je osoba. Jak wnioskować o przydział mieszkania komunalnego i jak przyspieszyć jego przydział?

Aby maksymalnie uprościć Ci sporządzenie takiego pisma i odciążyć cię od konieczności spełnienia wszystkich formalnych wymogów przy konstruowaniu takiego dokumentu – opracowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór wniosku o przyspieszenie przydziału mieszkania komunalnego <– który pobierzesz tutaj.

Czym jest mieszkanie komunalne?

Mieszkania komunalne to lokale, które należą do urzędu miasta lub gminy. Są one przeznaczone dla osób zameldowanych w danej miejscowości. Przyznaje się je na wniosek potrzebujących, czyli osób z niskimi dochodami.

Warto wiedzieć, czym lokale komunalne różnią się od lokali socjalnych, również należących do urzędu gminy czy miasta.  Te drugie przyznawane są bowiem osobom w bardzo trudnej sytuacji materialnej.

Najczęściej otrzymują je rodziny wyeksmitowane z poprzedniego mieszkania czy też osoby, których dom uległ zniszczeniu, na przykład na skutek pożaru. Czynsz w lokalach socjalnych jest jeszcze niższy niż czynsz w lokalach komunalnych, ale mieszkania tego typu oferują też niższy standard.

Komu należy się mieszkanie komunalne?

Wniosek o przydział /przyznanie mieszkania komunalnego, mogą złożyć te osoby, które spełniają kryteria określone przez urząd gminy lub miasta. Każda gmina określa takie kryteria samodzielnie, a najczęściej obejmują one:

  • obowiązek zameldowania na terenie gminy,
  • brak praw do innej nieruchomości lub posiadanie nieruchomości zbyt małej w stosunku do potrzeb wnioskodawcy,
  • mieszkanie w bardzo złych warunkach,
  • niski lub przeciętny dochód – próg dochodowy jest wyznaczany indywidualnie przez gminy, które posiadają w swoich zasobach mieszkania komunalne.

Najczęściej próg dochodowy uprawniający do otrzymania lokalu komunalnego to określony procent najniższej emerytury, w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego. Każdorazowo należy sprawdzić jednak, jakie kryteria obowiązują w danej miejscowości.

Pierwszeństwo do lokalu komunalnego

Komu przysługuje mieszkanie komunalne? Wniosek o przyspieszenie przydziału mieszkania komunalnego może złożyć każda osoba potrzebująca, jednak pewne grupy wnioskodawców mają większe szanse na jego pozytywne rozpatrzenie. Mowa tu między innymi o:

  • osobach niepełnosprawnych,
  • wychowankach domów dziecka,
  • osobach, które utraciły dom na skutek zdarzenia losowego, jak pożar, zalanie, wichura,
  • osobach mieszkających w altanach na terenie ogródków działkowych,
  • osobach mieszkających w domach przeznaczonych do rozbiórki,
  • ofiarach przemocy domowej.

Takie osoby trafiają na listę oczekujących na przydział mieszkania, ale ich wnioski są traktowane priorytetowo. Mogą liczyć więc na to, że otrzymają lokal wcześniej niż inne osoby potrzebujące.

Jak napisać wniosek o mieszkanie komunalne?

Wniosek o mieszkanie komunalne można złożyć niezależnie od tego, czy gmina dysponuje akurat wolnymi lokalami. Na skutek wniesienia takiego pisma, organ wpisze wnioskodawcę na listę oczekujących. Dokument powinien zawierać:

  • datę i miejsce sporządzenia pisma,
  • dane wnioskodawcy,
  • adres wnioskodawcy,
  • oznaczenie liczby osób w gospodarstwie domowym, wraz z danymi tych osób i określeniem stopnia pokrewieństwa z wnioskodawcą,
  • informacje o tym, czy członkowie rodziny i wnioskodawca uczą się, pracują, posiadają orzeczenie o niepełnosprawności,
  • uzasadnienie mające pomóc w otrzymaniu mieszkania komunalnego,
  • informacje o dochodach, pobieranych zasiłkach,
  • podpis wnioskodawcy.

Wypełniony wniosek o mieszkanie komunalne to nie wszystko. Konieczne jest złożenie go do gminy wraz z następującymi załącznikami:

  • oświadczenie o dotychczasowym miejscu zameldowania,
  • oświadczenie o stanie majątkowym (każdej osoby wchodzącej w skład gospodarstwa domowego),
  • deklaracja o wysokości dochodu gospodarstwa domowego wnioskodawcy.

Wniosek wraz z wymaganymi dokumentami składa się do urzędu gminy lub miasta w wydziale zajmującym się nieruchomościami, na przykład w wydziale gospodarki mieszkaniowej. Pismo można wnieść w dowolnym momencie.

Po otrzymaniu przydziału mieszkania dochodzi do podpisania najmu mieszkania komunalnego lub mieszkania socjalnego, jest to typowy wzór umowy najmu lokalu stosowany na krajowym rynku najmu.

Uzasadnienie przyspieszenia przydziału mieszkania komunalnego

Warto pamiętać, że konieczne jest także uzasadnienie wniosku o mieszkanie komunalne – jak napisać takie uzasadnienie? Jeśli wnioskodawca spełnia kryteria przyznania mieszkania komunalnego, to musi postarać się „wyróżnić” na tle innych wnioskodawców.

Powinien wykazać, dlaczego jest osobą potrzebującą i dlaczego to właśnie jemu należy się takie mieszkanie komunalne. W tym celu może:

  • powołać się na wysokie koszty wynajmu mieszkania od prywatnego właściciela,
  • powołać się na złą sytuację finansową domowników,
  • powołać się na fakt zaległości czynszowych wobec wynajmującego,
  • opisać zły stan techniczny zajmowanego w danej chwili mieszkania, a także podkreślić, że nie spełnia ono potrzeb rodziny,
  • powołać się na choroby, niepełnosprawność członków rodziny w kontekście złych warunków mieszkaniowych (np. grzyb, pleśń, niedostosowanie do potrzeb osoby niepełnosprawnej, problemy z ogrzewaniem).

Ile czeka się na mieszkanie komunalne?

Czas oczekiwania na przydział mieszkania komunalnego zależny jest od stanu zasobów gminy. Każda osoba składająca wniosek jest bowiem wpisywana na listę oczekujących. Czasami na przydział czeka się kilka miesięcy, innym razem nawet kilka lat. Średnio w naszym kraju czas oczekiwania na lokal komunalny wynosi około 3 lata.

Zatem czy da się przyspieszyć taki przydział? Zawsze warto jest postarać się o wcześniejszy przydział mieszkania, kontaktując się w tej sprawie z urzędem gminy czy miasta. Jak przyspieszyć przydział mieszkania komunalnego?

Konieczne będzie złożenie w tej sprawie odpowiedniego pisma (jego wzór pobierzesz tu), w którym wnioskodawca wykaże, że jego sytuacja uległa pogorszeniu lub że zmieniła się na tyle, iż jego wniosek powinien zostać potraktowany priorytetowo.

Do przygotowania odpowiedniego dokumentu w takiej sprawie warto wykorzystać nasz gotowy do wypełnienia wzór pisma o przyspieszenie przydziału mieszkania komunalnego, który ułatwia sporządzenie skutecznego wniosku.

Argumenty, jakich można użyć – są zależne od okoliczności, ale z reguły dotyczą podniesienia czynszu za wynajmowany lokal, utraty źródeł dochodu, wystąpienia ciężkiej choroby u jednego z domowników, pojawienia się w rodzinie małych dzieci, i tak dalej.

Wykup mieszkania komunalnego

Jak wykupić mieszkanie komunalne? Skoro wiesz już, jak dostać mieszkanie komunalne, warto wspomnieć także o tym, że przydzielone mieszkanie komunalne można wykupić. Koszt wykupu mieszkania komunalnego zależy jednak o długości umowy najmu.

W Polsce bonifikata w niektórych miasta sięga nawet 90%, oznacza to, że mieszkanie komunalne wykupimy za jedynie 10% jego wartości. Jak ustala się wartość mieszkania komunalnego?

Miasto powołuje rzeczoznawcę majątkowego, który sporządza na piśmie opinię dotyczącą wartości nieruchomości, powstaje wtedy operat szacunkowy. Zatem cena nieruchomości, którą najemca zechce wykupić, będzie nie mniejsza niż wartość mieszkania komunalnego określona w operacie szacunkowym.

Słowo końcowe i podsumowanie

O przyznanie mieszkania komunalnego nie jest łatwo, bo po złożeniu wniosku o lokal z zasobów miasta lub gminy, trzeba czekać w długiej kolejce oczekujących na mieszkanie.

Aby przyspieszyć przydział lokalu komunalnego z zasobów gminy, warto złożyć prośbę o przyspieszenie przydziału mieszkania komunalnego, którego wzór znajdziesz w naszej bazie pism.

Podstawa prawna: art. 21 ust. 3 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Spis treści

O autorze