ZnajdzParagraf.pl

Kiedy mamy do czynienia z zasiedzeniem nieruchomości w dobrej wierze?

Kiedy mamy do czynienia z zasiedzeniem nieruchomości w dobrej wierze?

Wiele osób zastanawia się na czym polega nabycie nieruchomości przez jej zasiedzenie. W poniższym artykule wyjaśniamy więc czym według polskiego prawa jest instytucja zasiedzenia w dobrej wierze i kiedy mamy z nią do czynienia?

Posiadacz samoistny a zasiedzenie

Według polskiego prawa posiadaczem samoistnym nieruchomości może zostać osoba, która włada nieruchomością jak właściciel i zachowuje się jak właściciel. Osoba taka ponosi przez dany okres wszelkie koszty związane z posiadaniem nieruchomości – naprawy, opłaty stałe, konserwacje, podatki.

Co ważne, nie wyklucza się także, że przez ten okres pobiera z nieruchomości pożytki.

Zasiedzenie a prawo

Głównym kryterium zasiedzenia jest okres, w jakim posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nieprzerwanie ją posiada. Zasiedzenie nieruchomości uregulowane jest ustawą z dnia 23 kwietnia, 1964 r. Kodeksu cywilnego.

Artykuł 172 § 1,2 stanowi, że posiadacz nieruchomości, który nie jest właścicielem nieruchomości, nabywa jej własność po dwudziestu latach nieprzerwanego posiadania jako posiadacz samoistny, jeśli uzyskał posiadanie w dobrej wierze. Natomiast, po upływie trzydziestu lat posiadania nieprzerwanego nabywa własność, nawet jeśli uzyskał posiadanie w złej wierze.

Zasiedzenie w dobrej wierze

Po dwudziestu latach nieprzerwanego posiadania nieruchomości ma miejsce zasiedzenie nieruchomości w dobrej wierze, jednak musi zachodzić przesłanka, że posiadanie nieruchomości jest zgodne z prawem.

Zasiedzenie w złej wierze

Zasiedzenie nieruchomości w złej wierze ma miejsce, gdy osoba, która włada nieruchomością, ma świadomość, że nie jest posiadaczem danej nieruchomości i że nie przysługuje jej prawo do tego posiadania, i nie ma podstaw do usprawiedliwienia tej niewiedzy.

Co można zasiedzieć?

Zasiedzenie dotyczy nieruchomości gruntowych oraz budynków trwale z gruntem związanych lub części takich budynków, jeżeli na mocy odrębnych przepisów stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Nie można natomiast zasiedzieć części składowych rzeczy, które nie mogą być odrębnym przedmiotem własności, np. jednego pomieszczenia w domu, czy mieszkaniu.

Jak wygląda proces zasiedzenia?

Chcąc ubiegać się o zasiedzenie, należy złożyć dokumenty do sądu właściwego do rozpoznania wniosku o zasiedzenie nieruchomości, którym jest sąd rejonowy właściwy ze względu na położenie nieruchomości, bez względu na wartość przedmiotu sporu, w wydziale cywilnym sądu.

Wniosek o zasiedzenie nieruchomości powinien złożyć sam zainteresowany, jego adwokat lub radca prawny.

Wniosek o zasiedzenie nieruchomości – jakie informacje?

We wniosku należy wskazać dane wszystkich osób, których dotyczy postępowanie, dane określające nieruchomość, tj. adres administracyjny nieruchomości, kategorię użytku nieruchomości, powierzchnię użytku oraz numer księgi wieczystej nieruchomości.

Podstawa prawna

  • ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

Polecane wzory pism: Odpowiedź na wniosek o zasiedzenie wzór

Spis treści

O autorze