Kredyt denominowany do CHF – jak walczyć o sprawiedliwość w sądzie?

Frankowicze, którzy w wyniku podpisania z bankiem umowy o kredyt denominowany do franka szwajcarskiego (CHF) coraz częściej cieszą się korzystnymi wyrokami sądów, które stwierdzają, że w umowach zostały zawarte zapisy niezgodne z porządkiem prawnym. Dowiedz się, gdzie można dopatrywać swoich szans w procesach przeciwko bankowi, który zamieścił nieuczciwe zapisy w umowach o kredyt denominowany do CHF.
Kredyt denominowany do CHF

Czym jest kredyt denominowany?

O kredycie denominowanym do waluty obcej mówimy w sytuacji, kiedy kwota salda technicznego zostaje w umowie wyrażona w walucie obcej. Natomiast w dniu wypłaty kredytu bank ustala jego wysokość w PLN w oparciu o kurs franka, który ustala arbitralnie.

Na jakim polu frankowicze dopatrują się roszczeń?

Osoby, które podpisywały z bankami umowy o kredyty denominowane najczęściej zarzucają im niezgodne z przepisami prawa postanowienia, które określały zasady nominacji kredytu lub jego uruchomienia

Dotyczą one arbitralności ustalania wysokości świadczenia kredytowego i wysokości zobowiązania, jakie ciąży na kredytobiorcy. Osoby zaciągające kredyty we frankach nie były na ich mocy w żaden sposób informowane o sposobie ustalania kursów CHF.

Tym, co różni kredyt denominowany od kredytu indeksowanego jest to, że w przypadku tego drugiego banki przyznawały sobie prawo do dowolnego ustalania wysokości zobowiązania, jakie ciąży na kredytobiorcach. W przypadku kredytów denominowanych natomiast dawały sobie możliwość dowolnego ustalania wysokości własnego świadczenia. Oba zapisy łączy to, że nie są one zgodne z porządkiem prawnym.

Czym skutkuje abuzywność zapisów w umowach o kredyty denominowane?

Niedozwolony charakter klauzuli przeliczeniowej jest podstawą do stwierdzenia, że umowa nie zawiera zapisu, który pozwalałby uruchomić kredyt. Kwota kredytu została bowiem wskazana w walucie obcej. A do zapisu dodano zastrzeżenie, że kredyt ma być uruchomiony w polskiej walucie. Skutkuje nieważnością umowy o denominowany kredyt frankowy (CHF) ex tunc, czyli od tego momentu, co oznacza, że wszystkie następstwa tego zapisu nie mogą dojść do skutku. Oznacza to, że bank powinien zwrócić kredytobiorcy wszystko, co ten zdążył mu zapłacić, a zatem:

  • raty kapitału,
  • odsetki,
  • opłaty,
  • prowizje,
  • wybrane składki ubezpieczeniowe.

Wszystkie te wpłaty nie miały bowiem podstawy prawnej.

Uznanie złotowego charakteru umowy

Na podstawie abuzywności klauzul przeliczeniowych sąd może uznać również złotowy charakter umowy. Oznacza to, że podobnie jak kredyty indeksowane do CHF, kredyt denominowany również może zostać „odfrankowiony” i oprocentowany według zasad wskazanych w umowie.

W takim układzie kredytobiorca spłacał raty wyższe niż powinien, zatem bank zostaje zobowiązany do zwrotu wszystkich nadwyżek.

Sprawdź więcej informacji na stronie https://kaczmarskizurowski.pl

Artykuł partnera

Admin
Admin

więcej porad

Porada prawna online — jakie są zalety porad prawnych online?

Zalety udzielania porad prawnych w internecie Porada prawna online to przede wszystkim wygoda i bezpieczeństwo. Z prawnikiem możemy się umówić na wybrany dzień i godzinę, oszczędzając czas na dotarcie do kancelarii. Jest to szczególnie dogodne dla osób mieszkających z dala od dużych miast, gdzie niełatwo o prawnika danej specjalizacji. Możemy wybrać dowolnego prawnika, z każdego zakątka kraju. Nie jesteśmy ograniczeni tylko do lokalnych adwokatów. [reklama-ads] Z porad kancelarii prawnych można korzystać całodobowo — mailowo lub przez infolinię. Z adwokatem można się umówić na video poradę, która jest dostępna w ciągu 24 godzin. Z prawnikiem nie musimy się spotykać w kancelarii. Zyskujemy zatem poczucie bezpieczeństwa, a także dyskrecję. Nikt postronny nie zobaczy nas wchodzących do biura. Wady udzielania porad prawnych online Korzystanie z porad prawnych online ma też wady. Podstawowym wymogiem jest posiadanie odpowiedniego sprzętu: komputera lub smartfona, drukarki oraz skanera. Jeśli oprócz porady potrzebne będzie przygotowanie dokumentów czy wniosków to konieczne będzie ich wydrukowanie. Możemy skorzystać z usług punktu ksero, ale to ograniczy poufność naszej sprawy. Dla wielu także brak bezpośredniego kontaktu z prawnikiem, w zaciszu jego gabinetu może być dużym problemem. W domu nie zawsze mamy możliwość przeprowadzenia spokojnej rozmowy bez świadków. Także sposób płatności może być dla wielu wadą. Zazwyczaj dokonuje się ich przy użyciu karty płatniczej. A nie każdy chce, aby płatność była widoczna dla osoby, z którą na przykład współdzielimy konto. [reklama-ads] Czym się kierować przy wyborze kancelarii internetowej? Najważniejsze to sprawdzić wiarygodność podmiotu udzielającego porad prawnych online. Wybierając firmę, należy upewnić się, czy na stronie internetowej podane są dane takie jak imię i nazwisko właściciela, adres, nip i najlepiej potwierdzić je wpisując dane do wyszukiwarki internetowej. W dzisiejszych czasach nietrudno paść ofiarą oszustów. Dlatego zadbajmy o nasze bezpieczeństwo w sieci. Kolejną ważną sprawą jest zapoznanie się z opiniami na temat danej osoby świadczącej usługi prawnicze. Możemy je znaleźć, wpisując nazwę w wyszukiwarce internetowej. Również na forach internetowych użytkownicy polecają sprawdzone kancelarie. Jak się przygotować do video porady? [reklama-ads] Przed pierwszym kontaktem z adwokatem warto przemyśleć wszystko, co chcemy powiedzieć i o co zapytać. Można zapisać na kartce najważniejsze punkty, aby w stresie o niczym nie zapomnieć. Przyda się też coś do zanotowania najważniejszych informacji przekazanych nam w trakcie rozmowy. Upewnijmy się, że w trakcie trwania konferencji nikt nie będzie nam przeszkadzał. Rozmowa przebiegnie bez zakłóceń, sprawniej i więcej kwestii zdążymy omówić. Obecnie, kiedy każdy się spieszy porady prawne online mogą być wybawieniem. Artykuł partnera [reklama-ads]

Sprawa o podział majątku – dlaczego przyda się pomoc prawnika?

Dlaczego sprawy o podział majątku są trudne? Jeżeli dochodzi do rozpadu małżeństwa i podziału majątku między byłych partnerów, to zazwyczaj oznacza sporo trudności. Nierzadko, oprócz wspólnie zgromadzonych pieniędzy, do rozdzielenia są jeszcze inne dobra, w tym nieruchomości, ich wyposażenie, samochody. [reklama-ads] W atmosferze nerwowości, nieufności, rozgoryczenia takie sprawy załatwia się wyjątkowo trudno, dlatego podział majątku jest zazwyczaj skomplikowanym procesem. Jednak można postarać się o to, aby emocje nie wzięły góry nad głosem rozsądku – to możliwe, gdy strony zdecydują się współpracować z radcą prawnym z Wrocławia. Podział majątku po śmierci Czasem majątek trzeba podzielić nie w związku z rozwodem, lecz po śmierci jednego z członków rodziny. Tutaj również zdarzają się bardzo skomplikowane sprawy, nawet wtedy, gdy zmarły zostawił testament. Chociaż prawo spadkowe ściśle reguluje, kto i kiedy dziedziczy, to w związku z silnymi emocjami, traumą oraz pozostałymi okolicznościami zdarzenia, sprawy o dziedziczenie, zachowek czy stwierdzenie nabycia/odrzucenia spadku komplikują się i przeciągają. Aspektów tego postępowania może być znacznie więcej, w tym mniej typowe sytuacje jak uznanie spadkobiercy za niegodnego, wykluczenie spadkobiercy czy podważenie ważności testamentu. [reklama-ads] Wsparcie prawnika – podział majątku Dobry prawnik wesprze każdą ze stron postępowania w szeroki zakresie. Jego pomoc polega przede wszystkim na: zapoznaniu klienta z jego prawami i roszczeniami, opracowaniu planu działania, zebraniu materiałów dowodowych, dokumentów.  Charakter jego działań nie jest nacechowany silnymi emocjami. Towarzyszy on stronom sporu z boku, jako merytoryczny pełnomocnik. Jego celem jest zawsze reprezentowanie interesów klienta i dążenie, tam, gdzie to możliwe, do zawarcia ugody korzystniej dla każdej ze stron sporu. Zazwyczaj sprawy majątkowe byli małżonkowie czy rodzina zmarłego chcą załatwić jak najszybciej. Jednak nawet tak prozaiczne czynniki, jak braki w dokumentach czy opóźnienia w złożeniu wniosków mogą opóźniać postępowanie. Prawnik dopilnuje, aby skompletować wszystkie potrzebne wnioski czy dowody i dostarczyć je do właściwej jednostki na czas. [reklama-ads] Podobne: Ugoda o zachowek wzór Odpowiedź na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku wzór Artykuł partnera