Jak wziąć kredyt przez Internet?

Obecnie coraz popularniejszą praktyką pożyczania pieniędzy jest kredyt przez Internet. Bez wychodzenia z domu w kilka dni, a nawet godzin  możemy mieć pożyczone pieniądze na naszym koncie. Często zastanawiamy się jednak, czy to bezpieczne? Na szczęście proces zaciągania takich kredytów uregulowany jest w polskim prawie.

Ustawa – Prawo bankowe  określa zasady prowadzenia działalności bankowej, tworzenia i organizacji banków. Z ustawy tej wynika również jak ma być skonstruowana umowa zawierania kredytu, także na odległość.

Jakie warunki powinny zostać spełnione?

Pierwszą i podstawową zasadą na podstawie, której możemy wziąć kredyt rzez Internet jest złożenie przez kredytobiorcę kompletnego wniosku o kredyt. Zaciągający musi spełniać określone w regulaminie banku warunki udzielania kredytów. Należy przedstawić stosowne dokumenty, oraz wnieść określone opłaty i prowizje. Taki wniosek można złożyć drogą elektroniczną poprzez stronę  internetową, a nawet drogą telefoniczną. Pamiętamy jednak, że bank ma prawo odmówić udzielenia kredytu bez podania przyczyny za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonicznie.

Czytaj także: Odfrankowienie kredytu – na czym polega?

Kto może zaciągnąć kredyt przez Internet?

Kredyt może otrzymać osoba fizyczna mająca status rezydenta. Co istotne, jeśli potencjalny  kredytobiorca pozostaje w związku małżeńskim musi on uzyskać pisemną zgodę współmałżonka na zaciągniecie kredytu. Jeśli bank posiada wątpliwości co do identyfikacji kredytobiorcy, ma prawo odmówić realizacji dyspozycji.

Ile można otrzymać?

Maksymalna kwota jaką można uzyskać uzależniona jest od oceny zdolności kredytowej. Forma udzielenia kredytu, pisemna lub elektroniczna uzależniona jest od rodzaju kredytu i jego wysokości. Zwykle jeśli chcemy otrzymać wyższą kwotę konieczna będzie pisemna forma. Jest to jednak zależne od wymagań danego banku.

Jak wygląda proces udzielenia takiego kredytu?

Zawarcie umowy kredytowej drogą telefoniczną musi być uprzedzone identyfikacją kredytobiorcy i aktywacją kanałów dostępu. Następnie, tak jak zostało to powyżej opisane klient składa wniosek o kredyt, po czym bank określa warunki udzielenia kredytu lub na tym etapie odrzuca wniosek.

Jeśli wniosek zostaje zaakceptowany bank przesyła klientowi warunki udzielenia kredytu drogą elektroniczną. Warto zaznaczy, że oferta którą przedstawia bank na swojej stronie www jest wiążąca. Taka oferta nie podlega negocjacjom. Aby oferta została przyjęta konieczna jest  akceptacja kodem SMS lub hasłem jednorazowym. Co jest jednoznaczne ze  złożeniem oświadczenia woli o zawarciu umowy o kredyt z bankiem. W takiej sytuacji bank jest zobowiązany przesłać kredytobiorcy pisemne potwierdzenie udzielenia kredytu w ciągu 7 dni od daty zawarcia umowy kredytu.

Umowa zawarta przez telefon

Jeśli zawieramy umowę kredytową drogą telefoniczną, dowodem zawarcia takiej umowy kredytu jest nagranie rozmowy z przedstawicielem banku. Nagranie takie może zostać później wykorzystana w celach dowodowych, np. jeśli kredytobiorca uchyla się od spłaty.  Bank niezwłocznie po zawarciu umowy w formie nagrania i utrwaleniu rozmowy telefonicznej przesyła klientowi warunki udzielenia kredytu w formie elektronicznej. Stanowi to potwierdzenie zawarcia umowy kredytu. Kredytobiorca ma obowiązek zatwierdzenia takiego twierdzenia w terminie 7 dni licząc od dnia jej zawarcia. Dopiero po otrzymaniu zatwierdzenia Bank uruchomi kredyt. Następnie bank wysyła klientowi pisemne potwierdzenie udzielenia Kredytu w ciągu 7 dni licząc od daty zawarcia umowy kredytu. Taka umowa również jest traktowana przez strony jak umowa zawarta w formie pisemne.

Wypowiedzenie umowy kredytu

Pamiętajmy, że bank może wypowiedzieć umowę kredytu. Może się tak stać w następujących przypadkach:

  • kredytobiorca naruszył postanowienia umowy kredytu, Regulaminu udzielania kredytów dla osób fizycznych,
  • gdy informacje, oświadczenia i dokumenty przedstawione w Banku w celu uzyskania kredytu dotyczące sytuacji osobistej i majątkowej Kredytobiorcy są fałszywe lub niekompletne,
  • kredytobiorca utracił zdolność kredytową.

Również klient ma prawo odstąpić od umowy, bez podania przyczyny,  w terminie 10 dni od dnia zawarcia umowy.

Ponadto bank jest obowiązany niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od daty zawarcia umowy, doręczyć kredytobiorcy podpisany przez strony egzemplarz umowy.

 

Podstawy prawne:

  • ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe.
Bartosz Piech
Bartosz Piech
Prawnik specjalizujący się w prawie korporacyjnym oraz prawie zamówień publicznych.

więcej porad

Dni wolne od pracy

 Kodeks pracy jako dni wolne od pracy wskazuje są niedziele i święta.  Za pracę w niedzielę i święto uważa się pracę wykonywaną między godziną 600 w tym dniu a godziną 600 w następnym dniu, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina. Zauważmy, więc że są pewne odstępstwa. Ponadto jeśli rozpoczęliśmy prace w piątek, ale kończymy ją w sobotę przed 6 rano nie są łamane przepisy. Zakaz pracy w święta w placówkach handlowych Od kilku lat w Polsce obowiązuje zakaz pracy w święta w placówkach handlowych. Przepis ten obowiązuje również, gdy święto przypada w niedzielę. Praca w niedziele jest jednak dozwolona w placówkach handlowych przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności. Dopuszczalność pracy w niedziele i święta Kodeks określa kilka przypadków, gdy dozwolona jest praca w niedziele i święta. Zakaz nie występuje w następujących przypadkach: w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii; w ruchu ciągłym; przy pracy zmianowej; przy niezbędnych remontach; w transporcie i w komunikacji; w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych; przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób; w rolnictwie i hodowli; przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w stosunku do pracowników zatrudnionych w systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta. Dni wolne lub dodatek Pracownik, który wykonujące pracę w niedziele i święta, powinien mieć zapewniony inny dzień wolny od pracy. W zamian za pracę w niedzielę otrzymać go powinien w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli. Natomiast w zamian za pracę w święto - w ciągu okresu rozliczeniowego. Jeśli natomiast nie jest możliwe powyższe wykorzystanie dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę, pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego, a w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w tym terminie - dodatek do wynagrodzenia, za każdą godzinę pracy w niedzielę. Dodajmy, że do pracy w święto przypadające w niedzielę stosuje się przepisy dotyczące pracy w niedzielę.   [informacja]Podstawa prawna:  ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r., kodeks pracy.[/informacja]

Choroba zawodowa

Ustawa określa w jakich ramach czasowych rozpoznana może zostać choroba zawodowa. Okazuje się, że rozpoznanie choroby zawodowej u pracownika lub byłego pracownika może nastąpić w okresie jego zatrudnienia w narażeniu zawodowym albo po zakończeniu pracy w takim narażeniu. Należy jednak spełnić warunek jakim jest wystąpienie udokumentowanych objawów  w okresie ustalonym w wykazie chorób zawodowych. Analiza przyczyn wypadków i chorób Pracodawca ma według prawa obowiązek analizowania przyczyny wypadków przy pracy, chorób zawodowych i innych chorób związanych z warunkami środowiska prac. Na postawie tych analiz stosować właściwe środki zapobiegawcze. Ma to na celu zapobieganie występowania tych przyczyn, a  co za tym idzie zmniejszenie liczby zachorowań.  Przyczyny występowania chorób zawodowych  Wyróżnia się dwa podstawowe czynniki wpływające na występowanie chorób zawodowych. Są to: czynnik szkodliwe dla zdrowia występujące w środowisku pracy, sposób wykonywania pracy przy wykonywaniu zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych realizowanych przez jednostki organizacyjne systemu oświaty, zajęć w szkole wyższej lub zajęć na studiach doktoranckich albo w czasie odbywania praktyki przewidzianej organizacją studiów lub nauki lub pracy w Ochotniczych Hufcach Pracy na innej podstawie niż umowa o pracę.   [informacja]Podstawa prawna: ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy. ustawa z dnia 30 października 2002 r. o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach.[/informacja]