Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia może nastąpić z winy pracownika. Może się tak stać w przypadku ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych. A także jeśli pracownik w czasie trwania umowy o pracę popełnił przestępstwo, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, przestępstwo takie powinno być oczywiste lub, gdy zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem. Trzecim przypadkiem jest sytuacja, gdy pracownik zawinił i utracił uprawnienia konieczne do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
Kiedy to możliwe?
Kodeks pracy wskazuje, że rozwiązanie takiej umowy z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy. Ponadto pracodawca podejmuje taka decyzję po zasięgnięciu opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, którą zawiadamia o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy. Organizacja ma 3 dni na ustosunkowanie się do takich informacji.
Bez winy pracownika
Są również przewidziane przez prawo sytuacje, gdy pracownik może zostać zwolniony przez pracodawcę bez winy pracownika. Może mieć to miejsce w przypadku niezdolności pracownika do pracy wskutek. Gdy choroba trwa dłużej niż 3 miesiące . Gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy. Lub dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową. Ponadto zwolnienie może mieć miejsce, w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn wyżej nie wymienionych, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.
W razie nieobecności pracownika
Zwolnienie takie nie może nastąpić w razie nieobecności pracownika w pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem – w okresie pobierania z tego tytułu zasiłku, a w przypadku odosobnienia pracownika ze względu na chorobę zakaźną – w okresie pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku. Innym przypadkiem kiedy umowa nie może zostać rozwiązana, gdy pracownik stawił się do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności.
Przez pracownika
Pracownik również może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, z wyłączeniem sytuacji gdy pracodawca przeniósł go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy. Dodatkowo pracownik może rozwiązać umowę o pracę, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika. W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.
- ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeksu pracy.
Podobne wzory pism:
- Nadgodziny w pracy – czy otrzymujesz prawidłową rekompensatę za przepracowane godziny nadliczbowe?
- Błąd w sztuce lekarskiej – jak dochodzić swoich praw
- Podatek belki – czy wszystkie zyski są opodatkowane?
- Dezinformacja oraz fake newsy – jakie grożą za to kary?
- Polski Ład – kolejna kiełbasa wyborcza?
- Dokumenty potrzebne do rozwodu – lista