Sprzedaż samochodu po leasingu – jak to zrobić w Polskim Ładzie?

Mało który właściciel firmy decyduje się na zakup nowego samochodu za gotówkę. Ze względów podatkowych o wiele korzystniejszy jest leasing oraz najem krótkoterminowy. Najbardziej popularnym do tej pory był leasing operacyjny - w skrócie wkład własny, 3-5 lat płacenia rat, wykup za grosze. Po tym okresie auto mogło stać się prywatnym majątkiem przedsiębiorcy, który po 6 miesiącach mógł je sprzedać bez opodatkowania. Polski Ład to utrudnił, aktualnie sprzedaż samochodu po leasingu może być dokonana dopiero po 6 latach. W innym wypadku powstanie obowiązek podatkowy.
Sprzedaż samochodu po leasingu

Sprzedaż samochodu po leasingu do końca 2021 roku była bardzo dobrym rozwiązaniem dla wszystkich. Dla leasingobiorcy, bo co kilka lat mógł zmieniać pojazd na nowy i stale podwyższać koszty, dla leasingodawcy, bo zarabiali na leasingu, dla salonu samochodowego, bo sprzedawał pojazd, no i dla Skarbu Państwa bo rozwój handlu to rozwój gospodarczy Państwa i wzrost dochodu z podatków.

Idąc jednak za ciosem, rząd w Polskim Ładzie postanowił popsuć i to. Zmusił tym samym leasingobiorców do przestawienia się na inny rodzaj usługi np. najem lub „zoptymalizować” kwestię podatkowe pozbywając się pojazdu w inny sposób niż za pomocą umowy sprzedaży.

Sprzedaż samochodu po leasingu a PIT

Do roku 2022 rozliczenie przychodu ze sprzedaży samochodu, który został wykupiony z leasingu operacyjnego przez przedsiębiorcę na cele prywatne, było proste, bo go po prostu nie było. Należało odczekać 6 miesięcy, aby nie wykazać przychodu ze zbycia rzeczy poleasingowej, i po kłopocie.

Wraz z wejściem Polskiego Ładu, aby nie zapłacić podatku dochodowego od sprzedaży auta wykupionego z leasingu, przedsiębiorca będzie musiał odczekać… 6 lat. Zgodnie z dodanym nowelizacją art. 14 ust. 2 pkt 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawy o PIT) przychodami z działalności są również przychody z odpłatnego zbycia składników będących rzeczami ruchomymi, wykorzystywanymi na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, na podstawie umowy leasingu. Jednocześnie na mocy art. 10 ust. 2 pkt 4 ustawy o PIT, zwolnienie z opodatkowania sprzedaży po upływie pół roku od wykupu na cele prywatne nie dotyczy składników, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 19, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki te zostały wycofane z działalności gospodarczej, i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat.

Art. 14 ust. 2 pkt 19 ustawy o PIT:

„Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników będących rzeczami ruchomymi, wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, na podstawie umowy, o której mowa w art. 23b ust. 1, przy czym przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.”

Art. 23b ust. 1 ustawy o PIT:

„Opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio w przypadku, o którym mowa w pkt 1, koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, jeżeli:

[reklama-ads]
  1. umowa leasingu, w przypadku gdy korzystającym nie jest osoba wymieniona w pkt 2, została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli przedmiotem umowy leasingu są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 5 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości;
  2. umowa leasingu, w przypadku gdy korzystającym jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, została zawarta na czas oznaczony;
  3. suma ustalonych opłat w umowie leasingu, o której mowa w pkt 1 lub 2, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, a w przypadku zawarcia przez finansującego następnej umowy leasingu środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej będących uprzednio przedmiotem takiej umowy odpowiada co najmniej jego wartości rynkowej z dnia zawarcia następnej umowy leasingu; przepis art. 19 stosuje się odpowiednio.”

Omawiane przepisy wprowadzone Polskim Ładem dotyczą nie tylko pojazdów, ale wszystkich wykupionych z leasingu składników majątku od dnia 1 stycznia 2022 roku.

Jaki podatek ze sprzedaży?

Sprzedaż samochodu z leasingu od 2022 roku przez 6 lat opodatkowana będzie:

  • w przypadku ryczałtu – 3% podatkiem od przychodu;
  • w przypadku podatku liniowego – 19% podatkiem od dochodu;
  • w przypadku stosowania skali podatkowej – 17% lub 32% podatkiem dochodowym.

Polski Ład wypłyną jedynie na ustawę o PIT, a zatem na obciążenia podatkowe podatkiem dochodowym. Nie zmieniły się natomiast przepisy w zakresie podatku od towarów i usług. Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu do celów prywatnych w dalszym ciągu jest poza zakresem VAT. Traktowana jest bowiem jako sprzedaż prywatnego majątku.

Sprzedaż samochodu po leasingu a może darowizna?

Sprzedaż samochodu zaraz po leasingu nie będzie dobrym pomysłem. Wartość 3 – 5-letniego auta może w bardzo szybki sposób „wrzucić” podatnika na II próg podatkowy, tj. 32% podatku (o ile jest na skali podatkowej). Nie wiele zmieni nawet nabycie nowego pojazdu w leasingu – okres spłaty trwa latami, przedsiębiorca nie obniży w ten sposób kosztów zbyt drastycznie.  

Wydaje się, że aktualnie leasingobiorcy mają dwa wyjścia – jeździć wykupionym samochodem przez kolejne 6 lat, aż prawie zupełnie straci ono wartość, albo… darować je członkowi najbliższej rodziny.

Osoba obdarowana może sprzedać przedmiot darowizny już po 6 miesiącach, bez konieczności płacenia podatku. Przy takiej umowie sprzedaży, to kupujący opłaca 2% podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Ważne jest, aby darowizna trafiła do osoby z tzw. grupy zerowej, tj. małżonka, zstępnych (potomków), wstępnych (przodków), rodzeństwa, ojczyma lub macochy. W takiej sytuacji obdarowany jest całkowicie zwolniony z podatku od spadków i darowizn.

Aby jednak nie narazić się na kontrolę urzędu skarbowego oraz kary administracyjne pamiętać należy, iż środki uzyskane przez obdarowanego ze sprzedaży samochodu nie mogą trafić z powrotem do darczyńcy. Darczyńca od chwili darowizny nie powinien także użytkować na co dzień pojazdu, w końcu oddał go członkowi rodziny. W innym wypadku fiskus mógłby uznać umowę darowizny za pozorną.

Z racji tego, że okres do zgłoszenia darowizny oraz okres po jakim przedmiot darowizny można sprzedać, tj. 6 miesięcy, obdarowany powinien zgłosić ją fiskusowi w ostatnim miesiącu przewidzianego terminu. Zwiększy to szanse na uniknięcie niechcianych kontroli.

Porady prawne:

  • ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1128)
  • ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2021 r. poz. 685)
Żaneta Pilarska-Czeluśniak
Żaneta Pilarska-Czeluśniak
Dziennikarz i redaktor, od lat związana z branżą prawniczą i finansową.

więcej porad

Polski Ład – w jaki sposób będzie ustalana składka na ubezpieczenie zdrowotne?

Polski Ład - wysokość składki Podstawą opodatkowania w przypadku skali podatkowej jest dochód osiągnięty w ramach prowadzonej działalności. Podatnik rozlicza osiągnięte w ramach działalności przychody i pomniejsza je o odpowiadające im koszty uzyskania przychodów, tj. wydatki, jakie poniósł na swoje przedsiębiorstwo. Różnica pomiędzy przychodami a kosztami stanowi dochód (tzw. zysk netto). [reklama-ads] Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne od stycznia 2022 r. wynosi 9% dochodu z działalności gospodarczej ustalonej na rok kalendarzowy. Widoczne jest tu zatem odejście od obowiązującej dotychczas składki zdrowotnej wynoszącej 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego – obecnie jest ona uzależniona od realnego dochodu.   [rada]Mimo że podstawą dla obliczenia składki zdrowotnej stanowi dochód z działalności gospodarczej, to składka zdrowotna nie może być mniejsza od opłacanej w ramach minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w pierwszym dniu roku. Wynagrodzenie minimalne brutto od 1 stycznia 2022 r. wynosi 3.010,00 zł, zatem minimalna wysokość składki to 270,90 zł miesięcznie (9% z kwoty 3.010,00 zł).[/rada] Zobacz także: Co składa się na cenę profesjonalnego tłumaczenia prawniczego?  Podstawa obliczania [reklama-ads] Obliczenie podstawy opodatkowania według skali podatkowej następuje według następującej zależności: dochód za pierwszy miesiąc podlegania ubezpieczeniu w roku składkowym rozumiany jako różnica pomiędzy osiągniętymi przychodami a poniesionymi kosztami; dochód pomniejszany jest o kwotę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe opłaconych w tym miesiącu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów; dochód za kolejne miesiące ustala się jako różnicę między sumą przychodów osiągniętych od początku roku, i sumą kosztów uzyskania tych przychodów, poniesionych od początku roku. Następnie dochód powinien być pomniejszony o sumę dochodów ustalonych za miesiące poprzedzające i o różnicę między sumą składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, zapłaconych od początku roku, a sumą składek odliczonych w poprzednich miesiącach. Dochód nie jest pomniejszany o składki, które zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Składkę zdrowotną za styczeń 2022 r. obliczamy na starych zasadach. Wobec faktu, że zasady Polskiego Ładu wchodzą od 1 lutego 2022 r., na wysokość składki za luty 2022 r. wpływ ma dochód uzyskany w styczniu 2022 r. [pomoc]Przykład: [reklama-ads] Przedsiębiorca A prowadzi działalność gospodarczą, z której przychody opodatkowane są według zasad ogólnych. W styczniu 2022 r. przychód z działalności wyniósł 5.000,00 zł, w lutym 9.000,00 zł, a w marcu 13.000,00 zł. Koszty jakie przedsiębiorca A poniósł w styczniu to 4.000,00 zł, w lutym – 2.000,00 zł, w marcu – 8.000,00 zł. Obliczenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne: za styczeń: obliczana na zasadach obowiązujących w grudniu 2021 r.; za luty: obliczamy od minimalnego wynagrodzenia, tj. od kwoty 3.010,00 zł, ponieważ dochód ustalony za styczeń (5.000,00 zł – 4.000,00 zł = 1.000,00 zł) będzie niższy od minimalnego wynagrodzenia; za marzec: jest to kwota dochodu za luty, tj. 7.000,00 zł, obliczony w sposób: suma przychodów za styczeń i luty minus suma kosztów za te miesiące minus dochód za miesiące poprzednie, zatem: (5.000,00 zł + 9.000,00 zł) – (4.000,00 zł + 2.000,00 zł) – 1.000,00 zł = 7.000,00 zł; za kwiecień: jest to kwota dochodu  za marzec, tj. 5.000,00 zł, ustalona w sposób: suma przychodów za styczeń, luty i marzec minus suma kosztów za te miesiące minus dochód za miesiące poprzednie, czyli: (5.000,00 zł + 9.000,00 zł + 13.000,00 zł) – (4.000,00 zł + 2.000,00 zł + 8.000,00 zł) – (1.000,00 zł + 7.000,00 zł) = 5.000,00 zł.[/pomoc] Polski Ład - termin opłacania składek [reklama-ads] Zmianie ulegnie także termin, w jakich należy uiszczać składkę zdrowotną – dla skali podatkowej termin ten zostanie wydłużony do 20 dnia miesiąca następnego (tj. za luty 2022 r. składka będzie płatna do 20 marca 2022 r.). Roczna podstawa obliczania Pewnego rodzaju novum stanowi wprowadzenie zasady rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Składki nadal będą obliczane od miesięcznej podstawy wymiaru, ale po zakończonym roku, przedsiębiorca dodatkowo będzie ustalał wysokość składki od rocznej podstawy jej wymiaru. Obliczona w ten sposób składka roczna będzie wyższa lub niższa w stosunku do sumy opłaconych składek miesięcznych. Jeśli suma składek na ubezpieczenie zdrowotne wpłaconych w ciągu roku, jest wyższa od rocznej podstawy wymiaru ustalonej składki, przedsiębiorcy będzie przysługiwał zwrot nadpłaty. Sytuacja taka będzie miała miejsce np. w chwili osiągnięcia straty na koniec roku podatkowego i odprowadzania składek w kwocie wyższej niż minimalna. [pomoc]Przykład: [reklama-ads] Przedsiębiorca B prowadził działalność od 1 marca do 31 grudnia 2022 r. Za ten rok uzyskał dochód w wysokości 28.900,00 zł. Suma minimalnego wynagrodzenia za 10 miesięcy w 2022 r. wyniosła 30.100,00 zł (10 x 3.010,00 zł), dlatego roczna składka przedsiębiorcy B wyniesie 2.709,00 zł (30.100,00 zł x 9%).[/pomoc] O zwrot nadpłaconej składki można wystąpić w ciągu miesiąca od upływu terminu na złożenie zeznania podatkowego, czyli do końca maja danego roku. Wnioski złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane! Nie taki diabeł straszny? Ciężko jest o jednoznaczną ocenę poczynionych przez ustawodawcę zmian legislacyjnych. Można poczynić nieśmiałą tezę, że dla mikroprzedsiębiorców rozpoczynających lub „rozkręcających” swoją działalność w 2022 r., skala podatkowa oraz de facto podatek ukrywający się w składce zdrowotnej będzie miał znacznie korzystniejszy wymiar, niż dotychczasowe rozwiązania. Przedsiębiorcy stawiający swoje pierwsze kroki w szeroko pojętym biznesie, na początku swojej ścieżki często muszą mierzyć się ze znacznie większymi wydatkami, niż pozyskiwanymi dochodami. [reklama-ads] Nałożenie na nich  dziewięcioprocentowej stawki tytułem ubezpieczenia zdrowotnego, przy jednoczesnym osiąganiu niskiego dochodu będzie gwarantowało względną stabilność gospodarczą – nie będą już zobligowani do uiszczania nałożonej z góry składki zdrowotnej. Na marginesie należy wskazać, że tzw. mały ZUS wynosił do tej pory 647,59 zł.

Ryczałt – jak wyglądają zmiany w 2022 roku

Ryczałt ewidencjonowany stanowi uproszczoną formę opodatkowania działalności gospodarczej. Jego zasadniczą cechą jest to, że wysokość podatku oblicza się na podstawie przychodu przedsiębiorcy, a wiec wszystkich wpływów na konto firmowe, bez możliwości odliczania kosztów uzyskania przychodu. Nie jest to zatem podatek dochodowy. [reklama-ads] Ryczałt - kto skorzysta? Z ryczałtu może skorzystać, każda osoba, która: prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych; osiąga przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej; jest osobą duchowną. Należy jednocześnie uważać na ustawowe limity, bowiem ich przekroczenie dyskwalifikuje danego przedsiębiorcę z grona ryczałtowców. Z podatku ryczałtowego skorzystają wyżej wskazane osoby, pod warunkiem, że w poprzednim roku obrotowym: uzyskały przychody z działalności prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 mln euro, lub uzyskały przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 mln euro.  [rada]Przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej w pierwszym roku działalności, w przypadku przekroczenia ustawowego limitu, nie tracą prawa do rozliczania podatku dochodowego za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego.[/rada] [reklama-ads] Kto nie skorzysta z ryczałtu? Ustawodawca oprócz limitów kwotowych przewidział również szereg innych ograniczeń. Opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym nie stosuje się wobec podatników: opłacających podatek w formie karty podatkowej; korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego; osiągających przychody z tytułu prowadzenia aptek; osiągających przychody z tytułu działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych; osiągających przychody z tytułu działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych; wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Ryczałtem nie rozliczą się również podatnicy, którzy podejmują wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie wykonywanej działalności: [reklama-ads] samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem; w formie spółki z małżonkiem na działalność. która prowadzona będzie samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków; samodzielnie przez małżonka na działalność która będzie prowadzona samodzielnie przez drugiego małżonka, o ile małżonek bądź małżonkowie przed wskazaną zmianą opłacali podatek z tytułu tej działalności na zasadach ogólnych.  Kto najbardziej zyska na Polskim Ładzie? Polski Ład przynosi dla niektórych branż sporą „ulgę” podatkową. Z niższej stawki ryczałtu ewidencjonowanego skorzystają: lekarze, dentyści, stomatolodzy, pielęgniarki i położne – dla nich stawka ryczałtu zmaleje z 17% do 14%, informatycy, programiści oraz pozostałe zawody z branży IT – w ich przypadku stawka ryczałtu zmaleje z 15% do 12%, usługi inżynieryjne i architektoniczne – dla nich stawka ryczałtu zmaleje z 17% lub 15% do 14%.  Ryczałt – jakie są stawki? [reklama-ads] Stawka ryczałtu ewidencjonowanego jest uzależniona od typu prowadzonej działalności gospodarczej. Zryczałtowany podatek można płacić korzystając z jednej z nich, a w przypadku działalności w różnych obszarach gospodarki - z kilku. Stawka 17% Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 17% przeznaczony jest dla wolnych zawodów, a więc dla: tłumaczy; adwokatów; radców prawnych; notariuszy; księgowych; biegłych rewidentów; agentów ubezpieczeniowych; agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające; brokerów reasekuracyjnych; brokerów ubezpieczeniowych; doradców podatkowych; doradców restrukturyzacyjnych; maklerów papierów wartościowych; doradców inwestycyjnych; agentów firm inwestycyjnych; rzeczników patentowych. Stawka 15% [reklama-ads] Stawka 15% przeznaczona jest dla przedsiębiorców, którzy swój przychód osiągają ze świadczenia usług: reprodukcji komputerowych nośników informacji (PKWiU 18.20.30.0); pośrednictwa w sprzedaży motocykli oraz części i akcesoriów do nich (PKWiU 45.40.40.0); pośrednictwa w sprzedaży hurtowej (PKWiU grupa 46.1); magazynowania i przechowywania cieczy i gazów (PKWiU 52.10.12.0); magazynowania i przechowywania towarów w strefach wolnocłowych (PKWiU ex 52.10.19.0); parkingowych (PKWiU 52.21.24.0); obsługi centrali wzywania radio-taxi (PKWiU ex 52.21.29.0); pilotowania na wodach morskich i przybrzeżnych (PKWiU ex 52.22.13.0); pilotowania na wodach śródlądowych (PKWiU ex 52.22.14.0) licencyjnych związanych z: nabywaniem praw do książek, broszur, ulotek, map itp. (PKWiU 58.11.60.0); nabywaniem praw do korzystania z wykazów i list (np. adresowych, telefonicznych) (PKWiU 58.12.30.0); nabywaniem praw do czasopism i pozostałych periodyków (PKWiU 58.14.40.0); nabywaniem praw do pozostałych wyrobów drukowanych (PKWiU 58.19.30.0); nabywaniem praw do korzystania z gier komputerowych (PKWiU 58.21.40.0); nabywaniem praw do korzystania z programów komputerowych (PKWiU 58.29.50.0); związanych ze sprzedażą miejsca reklamowego w wykazach i listach (np. adresowych, telefonicznych) (PKWiU 58.12.40.0); związanych z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych (PKWiU dział 60); przetwarzania danych (PKWiU ex 63.11.1), przesyłania strumieni wideo przez Internet (PKWiU 59.11.25.0), przesyłania strumieni audio przez Internet (PKWiU 59.20.36.0), agencji informacyjnych (PKWiU 63.91.1) oraz pozostałych w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 63.99); finansowych i ubezpieczeniowych (PKWiU sekcja K), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów; związanych z obsługą nieruchomości, świadczonych na zlecenie (PKWiU 68.3); prawnych, rachunkowo-księgowych i doradztwa podatkowego (PKWiU dział 69), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów; firm centralnych (head office); usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70), z wyjątkiem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów; reklamowych; usług badania rynku i opinii publicznej (PKWiU dział 73); fotograficznych (PKWiU 74.2); tłumaczeń pisemnych i ustnych (PKWiU 74.3), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów; związanych z zatrudnieniem (PKWiU dział 78); przez organizatorów turystyki, pośredników i agentów turystycznych oraz pozostałych usług rezerwacji i usług z nią związanych (PKWiU dział 79); detektywistycznych i ochroniarskich (PKWiU dział 80), z wyjątkiem robót związanych z instalowaniem systemów przeciwpożarowych i przeciwwłamaniowych z późniejszym monitoringiem; obsługi nieruchomości wykonywanych na zlecenie, polegających m.in. na utrzymaniu porządku w budynkach, kontroli systemów ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, wykonywaniu drobnych napraw (PKWiU 81.10.10.0), dezynfekcji i tępienia szkodników (PKWiU 81.29.11.0), związanych ze wspomaganiem prowadzenia działalności gospodarczej, gdzie indziej niesklasyfikowane (PKWiU 82.9), centrów telefonicznych (call center) (PKWiU 82.20.10.0), powielania (PKWiU 82.19.11.0), związanych z organizowaniem kongresów, targów i wystaw (PKWiU 82.30); w zakresie pomocy społecznej bez zakwaterowania (PKWiU ex dział 88), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów, z wyłączeniem usług pomocy społecznej bez zakwaterowania w zakresie odwiedzania i pomocy domowej świadczonych osobom niepełnosprawnym (PKWiU 88.10.14), usług pomocy społecznej bez zakwaterowania w zakresie opieki dziennej świadczonych osobom dorosłym niepełnosprawnym (PKWiU 88.10.15), usług pomocy społecznej bez zakwaterowania w zakresie opieki dziennej nad dziećmi, z wyłączeniem opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi (PKWiU 88.91.11), usług pomocy społecznej bez zakwaterowania w zakresie opieki dziennej nad dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną (PKWiU 88.91.12), usług pomocy społecznej bez zakwaterowania świadczonych przez opiekunki do dzieci (PKWiU 88.91.13), pozostałych usług pomocy społecznej bez zakwaterowania, gdzie indziej niesklasyfikowane (PKWiU 88.99.19); kulturalnych i rozrywkowych (PKWiU dział 90); związanych ze sportem, rozrywką i rekreacją (PKWiU dział 93). Stawka 14% [reklama-ads] Podatek w wysokości 14% od przychodów liczony jest od świadczenia usług: w zakresie opieki zdrowotnej (PKWiU dział 86); architektonicznych i inżynierskich; usług badań i analiz technicznych (PKWiU dział 71); w zakresie specjalistycznego projektowania (PKWiU 74.1); Stawka 12% 12% zapłacą przedsiębiorcy osiągający przychód ze świadczenia usług związanych z: wydawaniem pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line; wydawaniem pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1); wydawaniem pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2); wydawaniem oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line; doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1). Stawka 10% Stawkę 10% podatku zapłacą przedsiębiorcy świadczący usługi w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek (PKWiU 68.10.1). Stawka 8,5% 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł liczone jest z tytułu: [reklama-ads] otrzymanych lub postawionych do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniędzy i wartości pieniężnych oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze; z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą; świadczenia usług związanych z zakwaterowaniem (PKWiU dział 55); świadczenia usług wynajmu i obsługi nieruchomości własnych lub dzierżawionych (PKWiU 68.20.1); wykonywania usług w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych (PKWiU dział 72); wynajmu i dzierżawy: samochodów osobowych i furgonetek, bez kierowcy (PKWiU 77.11.10.0); pozostałych pojazdów samochodowych (z wyłączeniem motocykli), bez kierowcy (PKWiU 77.12.1); środków transportu wodnego bez załogi (PKWiU 77.34.10.0); środków transportu lotniczego bez załogi (PKWiU 77.35.10.0); pojazdów szynowych (bez obsługi) (PKWiU 77.39.11.0); kontenerów (PKWiU 77.39.12.0); motocykli, przyczep kempingowych i samochodów z częścią mieszkalną, bez kierowcy (PKWiU 77.39.13.0); własności intelektualnej i podobnych produktów z wyłączeniem prac chronionych prawem autorskim (PKWiU 77.40); świadczenia usług pomocy społecznej z zakwaterowaniem (PKWiU dział 87). Stawka 8,5% Stawką 8,5% mogą się rozliczać przedsiębiorcy z przychodów: z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%; ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0); ze świadczenia usług w zakresie edukacji (PKWiU dział 85); ze świadczenia usług związanych z działalnością bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałych usług w zakresie kultury (PKWiU dział 91); z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego; z prowizji uzyskanej przez komisanta ze sprzedaży na podstawie umowy komisu; z prowizji uzyskanej przez kolportera prasy na podstawie umowy o kolportaż prasy. Stawka 5,5% Ryczałtem 5,5% mogą się rozliczać przedsiębiorcy z przychodów: z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton; prowizji uzyskanej z działalności handlowej w zakresie sprzedaży jednorazowych biletów komunikacji miejskiej, znaczków do biletów miesięcznych, znaczków pocztowych, żetonów i kart magnetycznych do automatów. Stawka 3% [reklama-ads] Stawka 3,0% liczona jest od przychodów: z działalności gastronomicznej, z wyjątkiem przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%; z działalności usługowej w zakresie handlu; ze świadczenia usług związanych z produkcją zwierzęcą (PKWiU 01.62.10.0); z działalności rybaków morskich i zalewowych w zakresie sprzedaży ryb i innych surowców pochodzących z własnych połowów, z wyjątkiem sprzedaży konserw oraz prezerw z ryb i innych surowców z połowów; z odpłatnego zbycia ruchomych składników majątku wykorzystywanych w pozarolniczej działalności gospodarczej, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z tej działalności gospodarczej, a pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności, i dniem jego zbycia nie upłynęło sześć lat, będących: środkami trwałymi podlegającymi ujęciu w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych; składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy rokowi lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych; z odpłatnego zbycia ruchomych składników majątku przedsiębiorstwa w spadku. Stawka 2% Stawką 2% objęty jest przychód uzyskany ze sprzedaży wyrobów przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego z własnej uprawy i hodowli lub chowu. Ryczałt - do kiedy można zmienić formę opodatkowania? Jeżeli przedsiębiorca uzna, że prowadzona przez niego działalność znajduje się w odpowiadającej mu skali podatkowej, zmiany formy opodatkowania na ryczałt ewidencjonowany powinien dokonać do 20. lutego 2022 roku. Powyższe wynika z faktu, że zmian można dokonywać wyłącznie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik osiągnął pierwszy w roku podatkowym przychód lub do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu roku podatkowego. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto skontaktować się z kancelarią notarialną zgodną z miejscem zamieszkania - notariusz Wrocław [reklama-ads] [informacja]Porada prawna: ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2021 r. poz. 1993).[/informacja] Artykuł we współpracy