ZnajdzParagraf.pl

Co zrobić żeby nie iść na ćwiczenia rezerwy 2023?

Co zrobić żeby nie iść na ćwiczenia rezerwy 2023?

Co zrobić, żeby nie iść na ćwiczenia rezerwy? W myśl Ustawa o Obronie Ojczyzny w 2023 roku wojsko może powołać nawet 200 000 cywili na obowiązkowe ćwiczenia rezerwy. Dotyczy nawet osób, które wcześniej nie miały z wojskiem nic wspólnego, ale dzięki posiadaniu kategorii A należą do tak zwanej czynnej rezerwy. Obowiązek ten może dotknąć praktycznie każdego, co  znacząco komplikuje plany osobiste i zawodowe danej osoby. Na szczęście istnieją możliwości uniknięcia obowiązkowych ćwiczeń rezerwy, z których możemy skorzystać. Zobaczmy, co należy zrobić, aby nie iść na ćwiczenia rezerwy 2023?

Czym są ćwiczenia rezerwy?

Ćwiczenia rezerwy są organizowane w całości przez wojsko i mogą odbywać się w różnych ramach czasowych. Po otrzymaniu wezwania powołany musi stawić się na szkolenie rezerwy w podanej jednostce w określonym terminie.

Ćwiczenia rezerwy mogą trwać od 24h do nawet 30 dni, wszystko zależy od ich planu. Oczywiście w wezwaniu znajduje się informacja, na jaki okres dana osoba zostaje powołana na ćwiczenia.

Obecnie rząd zapowiedział, że w 2023 na ćwiczenia rezerwy zostaną powołane tylko osoby, które odbyły już szkolenie wojskowe i złożyły przysięgę. Jednak sytuacja ulega ciągłej zmianie i może okazać się, że w przyszłości powołanie otrzymają również osoby, które nie posiadają żadnego doświadczenia z wojskiem.

Sam program ćwiczeń ustalany jest przez dowódcę danej jednostki. Mogą się one odbywać w garnizonie lub na poligonie wojskowym. Głównym celem powołania rezerwistów na ćwiczenia wojskowe jest odświeżenie ich wiedzy z zakresu prowadzenia działań w warunkach bojowych.

Rezerwiści mogą również brać udział w likwidowaniu skutków klęsk żywiołowych i akcjach ratunkowych zakrojonych na szeroką skalę. Udając się na szkolenie, należy się przygotować na regularne ćwiczenia z obsługi broni i innych czynności przydatnych w razie powstania konfliktu zbrojnego.

Jak uniknąć ćwiczeń rezerwy?

Z wielu powodów można zacząć się zastanawiać, co zrobić żeby nie iść na ćwiczenia rezerwy? Przyczyn może być kilka od sytuacji osobistej lub zawodowej do słabego stanu zdrowia osoby powołanej.

W przypadku otrzymania wezwania na ćwiczenia rezerwy mamy prawo odwołać się od tej decyzji w ciągu 14 dni od otrzymania wezwania. Należy jednak pamiętać, że do momentu pozytywnego rozpatrzenia naszego odwołania obowiązek stawienia się na ćwiczenia dalej obowiązuje.

Powodów, z których nie stawimy się na ćwiczenia, może być kilka. Podstawowym kryterium, które zwalnia nas z konieczności odbycia ćwiczeń, jest stan zdrowia. Jeśli z powodów zdrowotnych nie możemy wziąć udziału w ćwiczeniach, to jesteśmy zwolnieni z tego obowiązku.

Jednak takie zwolnienie jest aktywne tylko przez okres niezdolności do odbycia ćwiczeń. W momencie, kiedy nasz stan zdrowia się poprawi, możemy zostać wezwani na ćwiczenia wojskowe rezerwy. 

Powodem do odwołania się od uczestniczenia w ćwiczeniach może być również konieczność sprawowania opieki nad bliskim lub przebywanie za granicą kraju. Obowiązek uczestniczenia w ćwiczeniach może zostać odwołany do momentu ustania przeszkód uniemożliwiających udział w szkoleniu.

Jak odwołać się od ćwiczeń rezerwy?

Powołanie na ćwiczenia rezerwy nie jest ostateczne, tak jak w przypadku wielu innych decyzji urzędowych mamy możliwość odwołania się. Po otrzymaniu wezwania mamy 14 dni, aby złożyć odwołanie od ćwiczeń wojskowych. 

Stosowny dokument, w którym powołujemy się na ważne powody zdrowotne lub osobiste, należy złożyć do Wojskowego Centrum Rekrutacji. Pamiętajmy jednak, że samo złożenie odwołania nie wstrzymuje decyzji o powołaniu.

Nawet jeśli nie dostaliśmy decyzji przed terminem rozpoczęcia szkolenia, musimy się stawić na ćwiczenia zgodnie z harmonogramem.

W przypadku odrzucenia naszego wniosku mamy prawo odwołać się do wyższej instancji za pośrednictwem szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji, lecz to również nie wstrzymuje konieczności stawienia się na ćwiczeniach.

Jakie prawa ma osoba udająca się na ćwiczenia rezerwy?

Osoby, które obejmuje powołanie do rezerwy, mają z tego tytułu prawa, które rekompensują czas spędzony na szkleniu. Najważniejszy jest fakt, że osoba przebywająca na ćwiczeniach rezerwy nie może zostać z tego tytułu zwolniona przez pracodawcę.

Przez cały okres szkolenia zachowuje on wszystkie prawa pracownicze i ubezpieczenie. Za cały okres przebywania na szkoleniu otrzyma ekwiwalent pieniężny wyrównujący mu wynagrodzenie pobierane od pracodawcy.

Dodatkowo ochroną objęta jest rodzina osoby przebywającej na szkoleniu. Żona rezerwisty nie może zostać eksmitowana ani zwolniona z pracy podczas odbywania szkolenia przez męża. Dzięki licznym przywilejom osoby, które udały się na ćwiczenia, nie są stratne z tego powodu.

Niestawienie się na ćwiczenia rezerwy – konsekwencje

W momencie, kiedy nie stawimy się na ćwiczenia rezerwy ani nie zostanie nam przyznane zwolnienie z ćwiczeń wojskowych, musimy liczyć się z konsekwencjami. W pierwszej kolejności policja może nas doprowadzić na ćwiczenia.

W takim przypadku funkcjonariusze jednostki policji siłą doprowadzają wskazaną osobę do obowiązkowych ćwiczeń. Ta procedura może być przeprowadzona, nawet jeśli jesteśmy w tracie odwoływania się od decyzji o powołaniu na ćwiczenia.

Dalsze konsekwencje obejmują kary pieniężne. W ostateczności osoba uchylająca się od szkolenia rezerwy może zostać skazana na karę pozbawiania wolności do lat trzech. Jest to jednak rzadko spotykana forma kary.

Podsumowanie

Ćwiczenia rezerwy w 2023r obejmą około 200 000 rezerwistów. W pierwszej kolejności mają być powoływane osoby, które odbyły już szkolenie wojskowe. Ale jeśli posiadamy kategorię wojskową, A również możemy liczyć się z powołaniem.

Decyzje jak wyglądają ćwiczenia rezerwy, podejmuje dowódca jednostki, do której zostaliśmy przydzieleni. Same ćwiczenia mają przygotować rezerwistów do ewentualnych działań wojennych przy wykorzystaniu najnowszego sprzętu.

W niektórych przypadkach możliwe jest zwolnienie od obowiązku odbywania ćwiczeń. Należy w tym celu złożyć stosowny dokument do Wojskowego Centrum Rekrutacji, które rozpatrzy nasz wniosek. W przypadku niestawienia się na ćwiczenia możemy zostać doprowadzeni na nie przez policje, a nawet ukarani grzywną czy karą pozbawienia wolności.

Przydatne wzory pism:

Spis treści

O autorze