Wniosek o ograniczenie egzekucji może złożyć zarówno dłużnik, jak i wierzyciel. Wierzyciel powinien wystąpić z takim pismem między innymi w przypadku, kiedy dłużnik spłaci część swojego długu.
Natomiast ograniczenie egzekucji na wniosek dłużnika dotyczy przede wszystkim sytuacji, kiedy komornik zajmuje składniki majątku wolne od zajęcia.
Pisemny wniosek o ograniczenia egzekucji dłużnik powinien wnieść bezpośrednio do komornika, czyli złożyć w kancelarii komorniczej lub przesłać listem poleconym. Wniosek nie podlega opłacie.
Ograniczenie egzekucji na wniosek dłużnika powinno nastąpić w sytuacji, kiedy komornik faktycznie zajął składniki majątku przepisowo zwolnione od egzekucji. Co więcej, dłużnik może domagać się też zwrotu niesłusznie wyegzekwowanych środków.
Jak napisać wniosek o ograniczenie egzekucji? Pismo tego typu musi odwoływać się do przepisów, które mają na celu ochronę dłużnika. Wypełniając wzór ograniczenia egzekucji na wniosek dłużnika, należy określić więc, jakie składniki majątku i w jakiej kwocie komornik zajmuje bezpodstawnie.
Podobne wzory pism:
Pokrewne produkty
- Prawo administracyjne
Ordynacja podatkowa – rozłożenie na raty zaległości podatkowych – wzór z omówieniem
Oceniony 0 na 5.16.00 zł - Prawo rodzinne i opiekuńcze
Pozew o rozwód z orzeczeniem wyłącznej winy – wzór
Oceniony 0 na 5.16.00 zł - Prawo cywilne
Pozew o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego – wzór
Oceniony 5.00 na 5.16.00 zł