ZnajdzParagraf.pl

Czy jest możliwość zmiany miejsca sanatorium NFZ?

Czy jest możliwość zmiany miejsca sanatorium NFZ?

Jak napisać skuteczne podanie o zmianę miejsca sanatorium? Leczenie sanatoryjne opiera się między innymi na wykorzystaniu walorów naturalnych danej miejscowości uzdrowiskowej. Nic więc dziwnego, że wielu ubezpieczonych chciałoby odbyć leczenie w konkretnym mieście czy regionie.

Wybór lokalizacji sanatorium na NFZ jest możliwy, ale tylko w uzasadnionych przypadkach można negocjować z funduszem kwestię miejsca leczenia sanatoryjnego. W jaki sposób chory może postarać się o zmianę miejsca pobytu w sanatorium i jak napisać skuteczne podanie w tej sprawie?

Aby maksymalnie uprościć Ci sporządzenie takiego pisma i odciążyć cię od konieczności spełnienia wszystkich formalnych wymogów przy konstruowaniu dokumentu – opracowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór pisma o zmianę miejsca sanatorium <– które pobierzesz tutaj.

Zmiana sanatorium

Co do zasady, odpowiedź na pytanie: czy jest możliwość zmiany miejsca sanatorium z NFZ – jest dwuznaczna. Wynika to bezpośrednio z obowiązujących przepisów, a także ze sposobu, w jaki chorzy są kierowani na takie kuracje.

Oznacza to, że ubezpieczony może skontaktować się z odpowiednim oddziałem NFZ, aby w uzasadnionych okolicznościach postarać się o zmianę miejsca na leczenie uzdrowiskowe.

Zatem osoby zainteresowane odpowiedzią na pytanie: “czy można zmienić miejsce sanatorium z NFZ” powinny wiedzieć, że istnieje taka szansa, ale kuracjusz musi postarać się o zmianę miejsca pobytu i bardzo starannie uzasadnić swoją prośbę w tej sprawie.

Niestety, powody takie jak niechęć do danego regionu czy pragnienie odbycia leczenia w konkretnej placówce z uwagi na jej atrakcyjne położenie, czy krajobrazy naturalne, mogą nie przekonać pracowników funduszu do poszukiwań innej lokalizacji sanatorium.

Konieczne jest też sprawdzenie, czy w ogóle istnieje inna placówka, w której pacjent o danym profilu leczenia może odbyć swoją kurację.

Jak pacjenci są kierowani do konkretnych sanatoriów?

Zanim ubezpieczony przygotuje podanie do NFZ o zmianę miejsca pobytu w sanatorium, powinien wiedzieć, na jakich zasadach poszczególne osoby są kierowane na leczenie do konkretnych placówek uzdrowiskowych.

W pierwszej kolejności chory ubiega się o skierowanie do sanatorium u swojego lekarza, a następnie skierowanie to jest weryfikowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Lekarze decydują o potwierdzeniu lub odrzuceniu skierowania na podstawie dokumentacji medycznej czy kolejnych badań osobistych.

Później ustalany zostaje profil leczenia sanatoryjnego i to właśnie na nim bazują pracownicy NFZ, kierując ubezpieczonego do konkretnego ośrodka lecznictwa.

Każda taka placówka specjalizuje się bowiem w leczeniu określonych chorób, kontuzji czy dolegliwości. Nie można więc udać się do dowolnie wybranego sanatorium, ponieważ ośrodki lecznictwa tego typu nie są uniwersalne – są ukierunkowane, jeśli chodzi o wykonywane w nich zabiegi czy prowadzone ćwiczenia rehabilitacyjne.

Zmiana miejsca leczenia sanatoryjnego będzie możliwa tylko wtedy, kiedy istnieje w kraju inna placówka zajmująca się pacjentami z takim samym profilem leczenia. W przeciwnym razie, składanie wniosku o zmianę lokalizacji nie ma najmniejszego sensu.

Poza tym, ubezpieczony wnioskujący o zmianę miejsca leczenia powinien mieć ku temu naprawdę dobry powód. Decyzja w tej sprawie zależy od tego, czy przekona do swoich racji pracowników oddziału NFZ.

Jak napisać wniosek o zmianę miejsca leczenia sanatoryjnego?

Jeśli ubezpieczony wie, że istnieje szansa na skierowanie go na leczenie do innego ośrodka, pozostaje mu jedynie znaleźć odpowiedź na pytanie, jak napisać podanie o zmianę miejsca sanatorium. Taki wniosek nie jest szczególnie skomplikowany – najważniejsze, aby zawierał dane umożliwiające zidentyfikowanie świadczeniobiorcy i dobre uzasadnienie.

Pismo sporządza się zgodnie z następującym schematem:

  • data i miejsce,
  • dane wnioskodawcy,
  • dane odbiorcy pisma – odpowiedniego oddziału NFZ,
  • właściwy nagłówek,
  • oznaczenie skierowania,
  • treść wniosku z uzasadnieniem,
  • podpis świadczeniobiorcy.

Takie pismo składa się do oddziału NFZ najlepiej za pośrednictwem poczty – listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Jak natomiast uzasadnić chęć zmiany miejsca leczenia sanatoryjnego? Obiektywnie ważne powody mogą wskazywać w tym przypadku na:

  • dużą odległość ośrodka lecznictwa od miejsca zamieszkania pacjenta,
  • wysokie koszty dojazdu – chory pokrywa je z własnej kieszeni,
  • zły stan zdrowia, uniemożliwiający odbycie dalekiej podróży z bagażami,
  • złej jakości połączenie komunikacji publicznej z miejscem docelowym.
W trosce o dobro ubezpieczonego NFZ może przychylić się do tak uzasadnionej prośby, ale warto pamiętać, że świadczeniobiorca nigdy nie ma takiej gwarancji. Często o wiele łatwiej jest zmienić termin wyjazdu, niż lokalizację sanatorium – jest to po prostu prostsze rozwiązanie dla pracowników funduszu.

Jak zmienić termin leczenia sanatoryjnego?

Leczenie sanatoryjne planowane jest z dużym wyprzedzeniem z uwagi na fakt, że kolejka oczekujących na kurację w ramach NFZ jest bardzo długa. Na swoją kolej świadczeniobiorca może oczekiwać nawet kilka, kilkanaście miesięcy.

Nic więc dziwnego, że czasami okazuje się, iż z różnych przyczyn nie może stawić się w sanatorium w wyznaczonym terminie. W takiej sytuacji powinien niezwłocznie skontaktować się z odpowiednim oddziałem NFZ i poinformować o swoim problemie, jednocześnie wnosząc o wyznaczenie nowego terminu leczenia i zwracając potwierdzone skierowanie na leczenie uzdrowiskowe.

Im szybciej ubezpieczony zgłosi się z taką sprawą do NFZ, tym lepiej – fundusz będzie miał czas, aby na miejsce osoby rezygnującej z danego terminu skierować inną osobę z kolejki. Poza tym brak jakiegokolwiek działania i niestawienie się na leczeniu będzie skutkowało utratą miejsca zajętego w kolejce.

Podobne w skutkach jest też oddanie skierowania bez uzasadnienia. Jeżeli jednak ubezpieczony zwróci skierowanie i uzasadni je, pracownicy funduszu wyznaczą mu nowy, najbliższy wolny termin.

Jak uzasadnić chęć zmiany terminu leczenia sanatoryjnego? Obiektywnymi przyczynami mogą być w tym przypadku:

  • ciężka choroba,
  • wypadek,
  • hospitalizacja,
  • brak urlopu w pracy,
  • wyjazd służbowy i tym podobne.
Przyczyny osobiste, takie jak chęć wzięcia udziału w przyjęciu rodzinnym czy też niesprzyjająca pogoda, z pewnością nie zostaną uznane za zasadne przez pracowników NFZ.

Jeśli wniosek o zmianę terminu okaże się nieskuteczny, ubezpieczony może skorzystać z innego rozwiązania – wyjechać do sanatorium prywatnie, co wiąże się oczywiście z wyższymi kosztami, ale pozwala na samodzielny wybór zarówno miejsca, jak i terminu leczenia.

Podsumowanie w kilku słowach

Lekarz specjalista po przejrzeniu zebranej dokumentacji medycznej kieruje nas do konkretnego sanatorium leczniczego, potwierdzeniem takiego skierowania będzie otrzymane pocztą pismo, z którego dowiemy się, gdzie jedziemy na leczenie i w jakim terminie.

Jeśli chcemy zrezygnować z przydzielonego nam sanatorium na NFZ i udać się do innego sanatorium uzdrowiskowego w innej miejscowości lub w ogóle do innej części Polski, warto wykorzystać przygotowany przez nas wzór podania o zmianę miejsc sanatorium, który pobierzesz na samej górze strony.

Aby starać się o zmianę miejsca w sanatorium uzdrowiskowym z Narodowego Funduszu Zdrowia trzeba postarać się uzasadnić naszą prośbę. Uzasadnienie zmiany sanatorium może przybierać różne formy i treść, jednak warto być szczerym i wprost napisać, dlaczego nie chcemy udać się do wyznaczonego sanatorium.

Oczywiście możliwa jest także całkowita rezygnacja z leczenia uzdrowiskowego, wtedy także należy jak najszybciej powiadomić Narodowy Fundusz Zdrowia, przesyłając na jego adres pisemną rezygnację oraz skierowanie w wersji papierowej lub e skierowanie.

Można też wnioskować o zmianę terminu leczenia w sanatorium, wtedy – po otrzymaniu naszego pisma, NFZ wyznaczy nowy termin pobytu w uzdrowisku. Wszystkie potrzebne wzory pism pobierzesz poniżej:

Spis treści

O autorze