Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

Ustawa - Kodeks pracy określa czym jest rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem. Poniżej opisujemy kto może taką umowę wypowiedzieć, jakie prawa przysługują w przypadku wypowiedzenia pracodawcy, a jakie pracownikowi.

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem może zainicjować każda ze stron, czyli zarówno pracownik, jak i pracodawca. Pamiętajmy jednak, że rozwiązanie następuje z upływem okresu wypowiedzenia.

Okresy wypowiedzenia

Według kodeksu pracy okres wypowiedzenia zależny jest od rodzaju umowy jaką posiadamy, oraz okresu jej obowiązywania.

Jeśli jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na okres próbny, wówczas okres wypowiedzenia wynosi:

  • 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;
  • 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;
  • 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Jeśli zatrudnieni jesteśmy na czas określony lub nieokreślony okres wypowiedzenia wynosi:

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Wyjątkiem od powyższych zasad jest sytuacja, gdy pracownik zatrudniony jest na stanowisku związanym z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie, wówczas w przypadku umowy na okres próbny okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc, a w przypadku, pozostałych umów 2 – 3 miesiące.

Możliwe jest jednak ustalenie wcześniejszego terminu rozwiązania umowy. Pamiętajmy, że takie ustalenie nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę.

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia

Pracodawca może zwolnić pracownika z konieczności wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia. Ten jednak powinien za ten okres otrzymać wynagrodzenie.

Dni wolne na poszukiwanie pracy

Niewielu wie, że pracownikowi w trakcie okresu wypowiedzenia przysługują dni wolne na poszukiwanie pracy. Jeśli wypowiedzenie trwa co najmniej dwa tygodnie, a umowa została wypowiedziana przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Wówczas wymiar zwolnienia wynosi 2 dni robocze – w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia, lub 3 dni robocze – w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia, także w przypadku jego skrócenia.

Komu nie można wypowiedzieć umowy?

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Prawa tego nie stosuje się w razie uzyskania przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Ponadto pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, chyba że upłynął okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Podobne wzory pism:

Bartosz Piech
Bartosz Piech
Prawnik specjalizujący się w prawie korporacyjnym oraz prawie zamówień publicznych.

więcej porad

Wymeldowanie

Jeśli miejsce pobytu stałego, lub czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu opuszczamy jesteśmy zobowiązani się wymeldować. Wymeldowanie powinno się odbyć na poniższych warunkach: w formie pisemnej na formularzu w organie gminy właściwym dla dotychczasowego miejsca pobytu, przedstawiając do wglądu dowód osobisty lub paszport, albo w formie dokumentu elektronicznego na formularzu umożliwiającym wprowadzenie danych do systemu teleinformatycznego organu gminy, o którym mowa w pkt 1, pod warunkiem otrzymania przez osobę urzędowego poświadczenia odbioru. Obywatel polski może wymeldować się z miejsca pobytu stałego lub czasowego dokonując zameldowania w nowym miejscu pobytu. Treść formularza wymeldowania W przypadku w formularza pobytu stałego powinien on zawierać: nazwisko i imię (imiona), numer PESEL, o ile został nadany, datę i miejsce urodzenia, adres dotychczasowego miejsca pobytu stałego, nazwisko i imię pełnomocnika, o ile został ustanowiony, adres elektroniczny służący do doręczeń, jeżeli osoba dokonała wymeldowania z miejsca pobytu stałego przy wykorzystaniu dokumentu elektronicznego. W przypadku w formularza pobytu czasowego powinien on zawierać: nazwisko i imię (imiona), numer PESEL, o ile został nadany, datę i miejsce urodzenia, adres miejsca pobytu stałego, adres dotychczasowego miejsca pobytu czasowego, nazwisko i imię pełnomocnika, o ile został ustanowiony, adres elektroniczny służący do doręczeń, jeżeli osoba dokonała wymeldowania z miejsca pobytu czasowego przy wykorzystaniu dokumentu elektronicznego. Decyzja w sprawie wymeldowania Decyzję o wymeldowaniu wydaje organ gminy, z urzędu lub na wniosek właściciela lub odpowiedniego podmiotu. Wymeldowanie osoby zmarłej Wymeldowanie osoby zmarłej z miejsca pobytu stałego i czasowego następuje z chwilą zgłoszenia zgonu dokonanego w urzędzie stanu cywilnego   [informacja]Podstawa prawna: ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności.[/informacja]

Telepraca

Telepraca to praca wykonywana regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Natomiast telepracownikiem nazywamy pracownika, który wykonuje pracę w określonych warunkach i przekazuje pracodawcy wyniki pracy, w szczególności za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Warunki stosowania telepracy Pracodawca w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, lub organizacjami winien określić z góry warunki telepracy. Pamiętajmy, że jeśli w terminie 30 dni od dnia przedstawienia przez pracodawcę projektu porozumienia nie dojdzie do zawarcia porozumienia, pracodawca w regulaminie określa warunki pracy. Musi przy tym uwzględnić ustalenia podjęte z zakładowymi organizacjami związkowymi w toku uzgadniania porozumienia. Jeśli natomiast w przypadku danego pracodawcy zakładowe organizacje związkowe nie funkcjonują wówczas zasady wykonywania telepracy określone zostają w regulaminie, po konsultacji z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy. Umowa o pracę a  telepraca Jeśli osoba zatrudniana jest na umowę o pracę w formie telepracy w umowie określa się warunki wykonywania pracy. Jeśli natomiast w trakcie zatrudnienia ma miejsce zmiana warunków wykonywania pracy, pracodawca powinien, uwzględnić wniosek pracownika dotyczący wykonywania pracy w formie telepracy. Zaprzestanie stosowania telepracy Po 3 miesiącach wykonywania telepracy zarówno pracownik, jak i pracodawca może wystąpić z wiążącym wnioskiem o zaprzestanie wykonywania pracy w formie telepracy i przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy. Strony po tym powinny ustalić termin, od którego nastąpi przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy, ma się to odbyć w terminie do 30 dni od momentu wpłynięcia porozumienia. Jeśli pracownik złoży wniosek upływie 3 miesięcy pracodawca powinien uwzględnić ten wniosek. Odmowa telepracy przez pracownika Jeśli pracownik odmówi wykonywania telepracy, nie może to stanowić przesłanki do wypowiedzenia mu umowy o pracę. Obowiązki pracodawcy W Kodeksie pracy określone są obowiązki pracodawcy, które ten musi spełnić wobec pracownika. Pracodawca powinien: dostarczyć telepracownikowi sprzęt niezbędny do wykonywania pracy w formie telepracy, spełniający wymagania określone w rozdziale IV działu dziesiątego, ubezpieczyć sprzęt, pokryć koszty związane z instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją sprzętu, zapewnić telepracownikowi pomoc techniczną i niezbędne szkolenia w zakresie obsługi sprzętu chyba że pracodawca i telepracownik postanowią inaczej, w odrębnej umowie.   [informacja]Podstawa prawna: ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeksu pracy.[/informacja]