Zakup nieruchomości to z reguły spore obciążenie dla budżetu. Dodatkowo - często jest to wydatek finansowany z kredytu hipotecznego. Sprawdzanie umowy deweloperskiej może zaoszczędzić nie tylko środki pieniężne kupującego, ale też ustrzec przed wieloma stresującymi sytuacjami. Analiza umowy deweloperskiej da Ci pewność, że podpisując ją, podejmiesz korzystną dla siebie decyzję. Jeśli na etapie sprawdzania zapisy dokumentu okażą się dla Ciebie niekorzystne, pomoc specjalisty może wymóc na deweloperze zmianę treści umowy. Jeżeli to Twój pierwszy zakup nieruchomości, lub jeśli w umowie znajdują się niezrozumiałe dla Ciebie zapisy - tym bardziej zaleca się pomoc specjalisty.
Przed czym ustrzeże nabywcę sprawdzanie umowy deweloperskiej
Niewiedza kupujących niestety często jest wykorzystana przez nieuczciwych deweloperów. Z tego powodu powstała ustawa deweloperska, która ma za zadanie chronić prawa nabywców nieruchomości.
Wraz z wejściem w życie ustawy, wprowadzono m.in. obowiązek zawierania umowy deweloperskiej. Wcześniej, transakcja kupna nieruchomości mogła być sformalizowana zawarciem zwykłej umowy.
Odpowiadając na pytanie – przed czym może ustrzec sprawdzanie umowy deweloperskiej – nie sposób pominąć głośne sprawy nadużyć deweloperskich. Niestety, media regularnie donoszą o wyłudzeniach i oszustwach, których dopuszczają się nieuczciwi deweloperzy. Przykładem mogą być, chociażby głośne sprawy osiedli w Gdańsku, czy Kaliszu.
Nabywcy, którzy podpisali umowę z nieuczciwymi deweloperami spłacają długoletnie kredyty, bez możliwości zamieszkania w swoim mieszkaniu. W tych przypadkach deweloperzy przyjęli wpłacone pieniądze, jednak nie dokończyli budowy osiedli.
Prawnik analizujący umowę deweloperską wskaże zapisy, które godzą w Twoje interesy lub są wręcz niezgodne z obowiązującym prawem. Aby ustrzec się przed pochopną decyzją, która może być brzemienna w skutki, warto zatem skorzystać z wiedzy doświadczonego eksperta.
Umowa deweloperska – na co zwrócić uwagę
Szczegółowe sprawdzanie umowy deweloperskiej przez prawnika nie potrwa długo. Także wydatek, jakim jest zapłata za taką usługę, jest nieporównywalny z tym, jak duże kwoty pieniężne może zaoszczędzić nabywca, w przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości.
Specjalista prawnik będzie w stanie już na pierwszy rzut oka wykryć szkodliwe zapisy, które na ogół nie wzbudzają podejrzeń laika.
Sprawdzając umowę deweloperską, należy zwrócić szczególną uwagę na:
-
samego dewelopera (trzeba bardzo dokładnie sprawdzić inwestora i to, czy nie ma już na swoim koncie nieuczciwych działań),
-
dane działki (jej nr, powierzchnia oraz stan prawny),
-
ewentualne kary za nieregulowanie zobowiązań z tytułu nabycia nieruchomości,
-
datę rozpoczęcia i zakończenia inwestycji,
-
datę przeniesienia praw własności lokalu na nabywcę,
-
ewentualne klauzule abuzywne – np. zakaz zgłaszania roszczeń wobec dewelopera w przyszłości,
-
i wiele innych.
Kupując dom lub mieszkanie, od dewelopera pamiętaj, że w Twoim najlepszym interesie jest poznać szczegółowo absolutnie każdy zapis umowy deweloperskiej. Jak wiadomo, deweloper nastawiony jest na własny zysk, dlatego to Ty powinieneś dołożyć wszelkich starań, by zabezpieczyć się odpowiednio od strony prawnej.
W wielu przypadkach, mimo że z pozoru wszystko wyglądało poprawnie, interwencja prawnika uchroniła kupującego przed podpisaniem umowy tragicznej w skutkach. Sprawdzanie umowy deweloperskiej na pewno zatem nie zaszkodzi, a w wielu przypadkach może bardzo pomóc nabywcom nieruchomości.
Polecane wzory pism:
więcej porad
Podział majątku w Warszawie – z adwokatem czy bez?
Adwokat do podziału majątku – Warszawa
Niektórzy małżonkowie sami ustalają podział majątku jeszcze zanim dojdzie do sprawy rozwodowej. Ale nawet w sytuacji polubownego porozumienia, warto zasięgnąć specjalistycznej porady.
[reklama-ads]
Do znalezienia prawnika wiele osób wykorzystuje internetowe wyszukiwarki, wpisując w nie hasło „adwokat podział majątku Warszawa”. Znajdziesz w ten sposób prawnika, który specjalizuje się w tematyce rodzinnej, rozwodowej.
Każda taka sprawa wymaga bowiem gruntownej analizy i ustalenia, co w świetle prawa stanowi wspólny majątek małżonków, A co natomiast zalicza się do ich majątków osobistych. Nie zawsze jest to tak oczywiste, jak wydaje się osobom, które postanowiły zakończyć oficjalnie swój związek.
Wsparcie adwokata okazuje się nieodzowne także wtedy, gdy podział majątku jest skomplikowany i nie przebiega w polubowny sposób. Finał sprawy zależy w dużej mierze od tego, czy para przed ślubem podpisała intercyzę, czy miała rozdzielność, czy też wspólnotę majątkową.
Zdarza się to najczęściej w sytuacji, gdy jedna z osób prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki i chce zabezpieczyć majątek rodziny na wypadek niepowodzenia. O tych i innych formach podziału majątku porozmawiasz z zaufanych adwokatem z Warszawy.
[reklama-ads]
Majątek wspólny i osobisty – podział majątku z adwokatem
W przypadku rozpadu związku ważne jest ustalenie, jaką część stanowi u każdego z nich majątek osobisty (zgromadzony jeszcze przed ślubem), a jaką część majątek wspólny (zgromadzony po ślubie). Podział majątku z adwokatem można przeprowadzić:
W czasie lub po zakończeniu sprawy rozwodowej. W sytuacji, gdy postanowisz razem z partnerem o rozdzielności majątkowej w trakcie trwania małżeństwa.
Każdorazowo, chodzi o wyjście ze stanu współwłasności, które utworzyło się automatycznie, gdy razem zarabiali i inwestowali w ruchomości i nieruchomości. Nietrudno się domyślić, że proces bywa dość skomplikowany, szczegółowy i emocjonalny.
Adwokat może zasugerować rozdzielenie majątku na kilka sposobów . Przyporządkowanie każdemu tego, co do niego należało. Przyznanie rzeczy jednej osobie, pod warunkiem że spłaci ona współmałżonka. Czy wreszcie sprzedaż całego majątku wspólnego i podział zarobionej w ten sposób gotówki w ustalonych częściach.
Ważnym elementem postępowania o podział majątku jest stworzenie poprawnej umowy podziałowej, w czym również pomaga wyspecjalizowany w zagadnieniu adwokat.
[reklama-ads]
Artykuł partnera
Kara łączna
Ogólną zasadą łączenia kar przez sądy jest wymierzanie kary łącznej w granicach od najniższej z kar wymierzonych za poszczególne przestępstwa do ich sumy. Przy tym art. 86 k.k. wprowadza pewne ograniczenia.
[reklama-ads]
Wyrok łączny nie może przekroczyć 810 stawek dziennych grzywny, 2 lat ograniczenia wolności bądź 20 lat pozbawienia wolności. Kolejno, jeżeli suma orzeczonych kar pozbawienia wolności wynosi 25 lat albo więcej, a chociażby jedna z podlegających łączeniu kar wynosi nie mniej niż 10 lat. Sąd może orzec karę łączną 25 lat pozbawienia wolności.
Łączenie kar - kara grzywny
W przypadku wymierzania przez sąd kary grzywny, sąd określa na nowo wysokość stawki dziennej. Przy tym wysokość stawki dziennej nie może przekraczać najwyższej ustalonej poprzednio. Jeżeli chociażby jedna z podlegających łączeniu grzywien jest wymierzona kwotowo, karę łączną grzywny wymierza się kwotowo.
Łączenie kar - kara ograniczenia wolności a kara pozbawienia wolności
Jeżeli sąd łączy ze sobą kary ograniczenia wolności, musi na nowo określić obowiązki lub wymiar potrącenia, a także orzec świadczenie pieniężne.
[reklama-ads]
Możliwość łączenia kary pozbawienia wolności z karną ograniczenia wolności opisuje art. 87 k.k. W takim wypadku sąd wymierza karę łączną pozbawienia wolności, przyjmując, że miesiąc ograniczenia wolności równa się 15 dniom pozbawienia wolności (2:1).
Jeśli za zbiegające się przestępstwa wymierzono kary pozbawienia wolności oraz ograniczenia wolności i kara łączna pozbawienia wolności nie przekroczyłaby 6 miesięcy, a kara łączna ograniczenia wolności - 2 lat, sąd może orzec te kary łączne jednocześnie, o ile cele kary zostaną w ten sposób spełnione.
Następnie art. 88. K.k. reguluje zasadę łącznia kary 25 lat pozbawienia wolności lub dożywotniego pozbawienia wolności. W przypadku gdy najsurowszą karą orzeczoną za jedno ze zbiegających się przestępstw jest kara 25 lat pozbawienia wolności albo dożywotniego pozbawienia wolności, orzeka się tę karę jako karę łączną.
Jednakże w wypadku zbiegu dwóch lub więcej kar 25 lat pozbawienia wolności sąd może orzec jako karę łączną karę dożywotniego pozbawienia wolności.
[reklama-ads]
Łączenie kar - warunkowe zawieszenie kary
Przepis art. 89 k.k. daje skazanym możliwość starania się o warunkowe zawieszenie wykonania kary łącznej. W sytuacji skazania za zbiegające się przestępstwa na kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem i bez warunkowego zawieszenia ich wykonania sąd może warunkowo zawiesić wykonanie kary łącznej w wymiarze nieprzekraczającym roku, jeżeli sprawca w czasie popełnienia każdego z tych przestępstw nie był skazany na karę pozbawienia wolności i jest to wystarczające do osiągnięcia wobec niego celów kary, a w szczególności zapobieżenia powrotowi do przestępstwa.
Orzekając karę łączną pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, sąd może dodatkowo orzec grzywnę, nawet jeżeli nie orzeczono jej za pozostające w zbiegu przestępstwa.
Łączenie środków karnych oraz środków zabezpieczających ustawodawca opisał w art. 90 k.k. Środki karne, przepadek, środki kompensacyjne, środki zabezpieczające oraz dozór stosuje się, chociażby orzeczono je tylko co do jednego ze zbiegających się przestępstw.
W razie orzeczenia za zbiegające się przestępstwa pozbawienia praw publicznych, zakazów lub obowiązku tego samego rodzaju, sąd stosuje odpowiednio przepisy o karze łącznej.
[reklama-ads]
[informacja]Podstawa prawna:
ustawa z dnia 6 czerwca 1997 roku – Kodeks Karny.[/informacja]
Koniecznie sprawdź:
Łączenie kar wniosek
Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa