Sprawdzanie umowy deweloperskiej – dlaczego jest zalecane?

Zakup nieruchomości to z reguły spore obciążenie dla budżetu. Dodatkowo - często jest to wydatek finansowany z kredytu hipotecznego. Sprawdzanie umowy deweloperskiej może zaoszczędzić nie tylko środki pieniężne kupującego, ale też ustrzec przed wieloma stresującymi sytuacjami. Analiza umowy deweloperskiej da Ci pewność, że podpisując ją, podejmiesz korzystną dla siebie decyzję. Jeśli na etapie sprawdzania zapisy dokumentu okażą się dla Ciebie niekorzystne, pomoc specjalisty może wymóc na deweloperze zmianę treści umowy. Jeżeli to Twój pierwszy zakup nieruchomości, lub jeśli w umowie znajdują się niezrozumiałe dla Ciebie zapisy - tym bardziej zaleca się pomoc specjalisty.
Sprawdzanie umowy deweloperskiej - dlaczego jest zalecane?

Przed czym ustrzeże nabywcę sprawdzanie umowy deweloperskiej

Niewiedza kupujących niestety często jest wykorzystana przez nieuczciwych deweloperów. Z tego powodu powstała ustawa deweloperska, która ma za zadanie chronić prawa nabywców nieruchomości. Wraz z wejściem w życie ustawy, wprowadzono m.in. obowiązek zawierania umowy deweloperskiej. Wcześniej, transakcja kupna nieruchomości mogła być sformalizowana zawarciem zwykłej umowy.

Odpowiadając na pytanie – przed czym może ustrzec sprawdzanie umowy deweloperskiej – nie sposób pominąć głośne sprawy nadużyć deweloperskich. Niestety, media regularnie donoszą o wyłudzeniach i oszustwach, których dopuszczają się nieuczciwi deweloperzy. Przykładem mogą być chociażby głośne sprawy osiedli w Gdańsku, czy Kaliszu.

Nabywcy, którzy podpisali umowę z nieuczciwymi deweloperami spłacają długoletnie kredyty, bez możliwości zamieszkania w swoim mieszkaniu. W tych przypadkach deweloperzy przyjęli wpłacone pieniądze, jednak nie dokończyli budowy osiedli.

Prawnik analizujący umowę deweloperską wskaże zapisy, które godzą w Twoje interesy lub są wręcz niezgodne z obowiązującym prawem. Aby ustrzec się przed pochopną decyzją, która może być brzemienna w skutki, warto zatem skorzystać z wiedzy doświadczonego eksperta.

Umowa deweloperska – na co zwrócić uwagę

Szczegółowe sprawdzanie umowy deweloperskiej przez prawnika nie potrwa długo. Także wydatek, jakim jest zapłata za taką usługę, jest nieporównywalny z tym, jak duże kwoty pieniężne może zaoszczędzić nabywca, w przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości.

Specjalista prawnik będzie w stanie już na pierwszy rzut oka wykryć szkodliwe zapisy, które na ogół nie wzbudzają podejrzeń laika.

Sprawdzając umowę deweloperską, należy zwrócić szczególną uwagę na:

  • samego dewelopera (trzeba bardzo dokładnie sprawdzić inwestora i to, czy nie ma już na swoim koncie nieuczciwych działań),

  • dane działki (jej nr, powierzchnia oraz stan prawny),

  • ewentualne kary za nieregulowanie zobowiązań z tytułu nabycia nieruchomości,

  • datę rozpoczęcia i zakończenia inwestycji,

  • datę przeniesienia praw własności lokalu na nabywcę,

  • ewentualne klauzule abuzywne – np. zakaz zgłaszania roszczeń wobec dewelopera w przyszłości,

  • i wiele innych.

Kupując dom lub mieszkanie od dewelopera pamiętaj, że w Twoim najlepszym interesie jest poznać szczegółowo absolutnie każdy zapis umowy deweloperskiej. Jak wiadomo, deweloper nastawiony jest na własny zysk, dlatego to Ty powinieneś dołożyć wszelkich starań, by zabezpieczyć się odpowiednio od strony prawnej.

W wielu przypadkach, mimo, że z pozoru wszystko wyglądało poprawnie, interwencja prawnika uchroniła kupującego przed podpisaniem umowy tragicznej w skutkach. Sprawdzanie umowy deweloperskiej na pewno zatem nie zaszkodzi, a w wielu przypadkach może bardzo pomóc nabywcom nieruchomości.

 

Artykuł partnera

Admin
Admin