Posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju – prezydent przedstawi propozycje pytań referendalnych

Posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju - prezydent przedstawi propozycje pytań referendalnych
Posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju - prezydent przedstawi propozycje pytań referendalnych

We wtorek odbędzie się plenarne posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju. Na posiedzeniu prezydent Andrzej Duda najprawdopodobniej przedstawi propozycję pytań referendalnych dot. zmian w konstytucji. Informację przekazał wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

Plenarne posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju ma rozpocząć się o godz. 15 w Pałacu Prezydenckim. W jego trakcie członkowie Rady i doradcy prezydenta omówią zakres potencjalnych pytań referendalnych. Paweł Mucha powiedział, że „jest bardzo prawdopodobne, iż prezydent w trakcie tego posiedzenia przedstawi propozycje pytań referendalnych, które są efektem rocznej debaty konstytucyjnej”. Wiceszef Kancelarii powiedział, że będą to propozycje pytań referendalnych przygotowane wstępnie przez zespół roboczy na podstawie materiałów uzyskanych w trakcie tych spotkań.

Czytaj też: Znak towarowy – jak legalnie używać cudzego logotypu?

Pytania w wersji ostatecznej zostaną zawarte w projekcie postanowienia prezydenta o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego. Projekt zostanie następnie skierowany do Senatu. Mucha zaznaczył, że wtorkowe propozycje „będą przedstawione ze wskazaniem, że one jeszcze są potencjalnie w toku dyskusji, konsultacji i mogą ulec zmianie”.

Zgodnie z oświadczeniem Kancelarii Prezydenta najwcześniejszym  terminem złożenia przez prezydenta w Senacie projektu postanowienia jest 23 lipca. Wtedy „teoretycznie decyzja Senatu mogłaby zapaść na ostatnim lipcowym posiedzeniu Izby, które jest zaplanowane w dniach 25, 26 i 27 lipca” – stwierdził Mucha.

 

Źródło: PAP.

więcej aktualności

Kontrwywiad USA ostrzega przed korzystaniem z telefonów komórkowych na MŚ

Kontrwywiad USA ostrzega przed korzystaniem z telefonów komórkowych na mistrzostwa świata w piłce nożnej w Rosji. Powodem jest wysokie ryzyko zhakowania urządzeń przez cyberprzestępców bądź rosyjskie służby. Informacje o ostrzeżeniach przekazała w środę agencja Reutera. W oświadczeniu wydanym przez kontrwywiad USA agent FBI Williama Evanina powiedział, że ryzyko dotyczy nawet tych kibiców, którym wydaje się, że są bez znaczenia dla rosyjskich hakerów. "Jeśli planujecie zabrać ze sobą telefon lub laptop, bądź jakiekolwiek inne urządzenie elektroniczne - nie popełniajcie tego błędu. Jakiekolwiek dane zapisane na tych urządzeniach, a zwłaszcza informacje pozwalające na zidentyfikowanie konkretnych osób, mogą stać się łupem rosyjskiego rządu bądź cyberprzestępców". Czytaj też: Dopłaty bezpośrednie dla rolników "Największym ryzykiem objęci są wysocy rangą przedstawiciele struktur korporacyjnych oraz członkowie administracji rządowej. Nie zakładajcie jednak, że nie staniecie się celem działań" - podkreślił. "Jeśli możecie poradzić sobie bez swoich urządzeń, nie zabierajcie ich ze sobą. Jeśli musicie jakieś zabrać - wybierzcie urządzenie, którego nie używacie na co dzień i wyjmujcie baterię, gdy z niego nie korzystacie" – poradził kibicom.   Źródło: PAP.

Projekt ustawy o dopłatach do najmu przyjęty przez Rząd

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy o dopłatach do najmu – poinformowało Ministerstwo inwestycji i rozwoju. Projekt ustawy zakłada, że dopłaty do najmu będą wypłacane w równej wysokości przez dziewięć lat. Kryteria dla odbiorców dofinansowań zostaną określone przez rady gmin. Autorzy projektu ustawy o dopłatach do najmu uzasadnią go tym, że jednym z najważniejszych problemów polityki mieszkaniowej w Polsce jest brak dostępnych mieszkań dla osób, których dochody są zbyt wysokie, aby ubiegać się o mieszkania gminne, a jednocześnie zbyt niskie, aby zaciągnąć kredyt na zakup własnego mieszkania. Z analiz wynika, że w takiej sytuacji jest około 40 proc. społeczeństwa. Są to głownie osoby młode, rozpoczynające karierę zawodową. Projekt zakłada, że dopłaty do czynszów będą adresowane do rodzin prowadzących gospodarstwa domowe o określonym poziomie dochodów i nieposiadających innego mieszkania. Wysokość dopłat uzależnione będzie od kosztów budownictwa mieszkaniowego w danej miejscowości oraz od powierzchni mieszkania. Czytaj też: Zasiedzenie nieruchomości Jednoosobowe gospodarstwa domowe będą mogły ubiegać się o dopłatę, jeżeli ich średni miesięczny dochód nie przekracza 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej publikowanego przez GUS. Z każdą kolejną osobą w gospodarstwie domowym limit 60 proc. zostanie zwiększony o 30 pkt. proc. Oznacza to, że w przypadku dwuosobowego gospodarstwa limit wynosi 90 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, a w przypadku trzyosobowego - 120 proc. Dofinansowanie trwało będzie maksymalnie 9 lat. Beneficjenci będą weryfikowani każdego roku. W sytuacji braku spełniania kryteriów dochodowych, prawo do dopłat będzie wygaszone. Projekt przewiduje możliwość wznowienia dopłat. Rząd na pierwszą transze dopłat chce przeznaczyć 400 mln zł. Przyznawane będą do 2019 roku. W 2020 roku państwo przeznaczy 800 mln zł; w 2021 roku - 1,2 mld zł, w 2022 roku - 1,6 mld zł. Począwszy od 2023 roku do 2027 roku - 2 mld zł rocznie. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2019 roku.   Źródło: PAP.

Brak komentarzy

Posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju – prezydent przedstawi propozycje pytań referendalnych