Pride of Poland w Janowie Podlaskim – osiągnięto wysokie kwoty

Pride of Poland w Janowie Podlaskim – osiągnięto wysokie kwoty
Pride of Poland w Janowie Podlaskim – osiągnięto wysokie kwoty

W niedzielę na 49. aukcji koni arabskich Pride of Poland w Janowie Podlaskim z pośród jedenastu wystawionych koni, aż sześć z nich zostało sprzedanych. Najwyższą cenę 180 tys. euro osiągnęła siwa klacz Parmana ze stadniny w Michałowie.

Podczas Pride of Poland licytowano 10 klaczy ze stadnin w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce. Jedna klacz pochodziła z hodowli prywatnej. Sprzedane zostało trzy klacze z Michałowa, jedna z Białki, jedna z Janowa Podlaskiego i jedna z hodowli prywatnej. Łącznie sprzedano sześć koni za łączna kwotę 501 tys. euro.  Konie kupowali zarówno Polacy jak i kupcy z Arabii Saudyjskiej, Francji oraz Włoch.

Pięć koni nie zostało sprzedanych –  nie osiągnięto na licytacji zakładanej przez właścicieli ceny minimalnej. Konsultant ds. hodowli w stadninie w Janowie Podlaskim prof. Krystyna Chmiel stwierdziła, że „to, że się wysoko cenimy, to dobrze świadczy. Nie będą nam zarzucać, że się wyprzedajemy”.

Czytaj też: Dopłaty bezpośrednie dla rolników

Chmiel dodała, że nie co toku nie można się spodziewać rekordowych cen. „Widać, że było zainteresowanie. Trzeba wziąć poprawkę, że rynek koni arabskich na świecie się zasyca, zwłaszcza w sytuacji, gdy handluje się zarodkami i np. od jednej klaczy można tym sposobem uzyskać osiem źrebiąt” – zaznaczyła.

Pride of Poland rekordową kwotę licytacji osiągnął w 2015 r. Sprzedana wówczas została 10-letnia siwa klacz Pepita, wyhodowana w janowskiej stadninie za 1,4 mln euro.

 

Źródło: PAP.

więcej aktualności

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 21 października 2018 r.

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 21 października 2018 roku. We wtorek premier Mateusz Morawiecki wydał rozporządzenia w tej kwestii. Druga tura wyborów odbędzie się 4 listopada. Wybory samorządowe będą trwały w godzinach 7-21. Wraz z ogłoszeniem rozporządzenia rusza kampania wyborcza.   Źródło: PAP.  

Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości zostanie zmieniona jeszcze w tym roku

Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości zostanie zmieniona. Pismo w tej sprawie wystosował koordynator Rady Mieszkalnictwa Mirosław Barszcz. Nowela ma zmienić zasady kwalifikowania i przekazywania nieruchomości do KZN. Ustawa o Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości weszła w życie we wrześniu 2017 roku. Krajowy Zasób Nieruchomości miał pełnić rolę państwowego banku gruntów, na których stanąć miały mieszkania w ramach programu Mieszkanie plus. Jak się okazało wiele z rozwiązań ustawy jest martwych. Problem pojawił się z przekazywaniem gruntów do KZN za darmo. Zmiany w KZN mają rozwiązać ten problem. Planuje się, że osoby, które przekazały swoje grunty otrzymają rekompensatę w wysokości 90 proc. wartości tych gruntów w przypadku gdy Skarb Państwa przejmie i następnie zbędzie tę nieruchomość. Czytaj też: Podatek od dochodu uzyskanego za granicą Mirosław Barszcz uważa, że "planowane przez ustawodawcę zmiany w ustawie o KZN przyśpieszą proces przekazywania nieruchomości do KZN i tym samym pozwolą istotnie zwiększyć skalę inwestycji w ramach rządowego programu Mieszkanie plus". Koordynator liczy, że dzięki temu rozwiązaniu państwowe podmioty bardziej aktywnie będą przekazywały swoje grunty.   Źródło: PAP.

Brak komentarzy

Pride of Poland w Janowie Podlaskim – osiągnięto wysokie kwoty