Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości zostanie zmieniona jeszcze w tym roku

Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości zostanie zmieniona jeszcze w tym roku
Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości zostanie zmieniona jeszcze w tym roku

Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości zostanie zmieniona. Pismo w tej sprawie wystosował koordynator Rady Mieszkalnictwa Mirosław Barszcz. Nowela ma zmienić zasady kwalifikowania i przekazywania nieruchomości do KZN.

Ustawa o Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości weszła w życie we wrześniu 2017 roku. Krajowy Zasób Nieruchomości miał pełnić rolę państwowego banku gruntów, na których stanąć miały mieszkania w ramach programu Mieszkanie plus. Jak się okazało wiele z rozwiązań ustawy jest martwych. Problem pojawił się z przekazywaniem gruntów do KZN za darmo. Zmiany w KZN mają rozwiązać ten problem. Planuje się, że osoby, które przekazały swoje grunty otrzymają rekompensatę w wysokości 90 proc. wartości tych gruntów w przypadku gdy Skarb Państwa przejmie i następnie zbędzie tę nieruchomość.

Czytaj też: Podatek od dochodu uzyskanego za granicą

Mirosław Barszcz uważa, że „planowane przez ustawodawcę zmiany w ustawie o KZN przyśpieszą proces przekazywania nieruchomości do KZN i tym samym pozwolą istotnie zwiększyć skalę inwestycji w ramach rządowego programu Mieszkanie plus”. Koordynator liczy, że dzięki temu rozwiązaniu państwowe podmioty bardziej aktywnie będą przekazywały swoje grunty.

 

Źródło: PAP.

więcej aktualności

Pride of Poland w Janowie Podlaskim – osiągnięto wysokie kwoty

W niedzielę na 49. aukcji koni arabskich Pride of Poland w Janowie Podlaskim z pośród jedenastu wystawionych koni, aż sześć z nich zostało sprzedanych. Najwyższą cenę 180 tys. euro osiągnęła siwa klacz Parmana ze stadniny w Michałowie. Podczas Pride of Poland licytowano 10 klaczy ze stadnin w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce. Jedna klacz pochodziła z hodowli prywatnej. Sprzedane zostało trzy klacze z Michałowa, jedna z Białki, jedna z Janowa Podlaskiego i jedna z hodowli prywatnej. Łącznie sprzedano sześć koni za łączna kwotę 501 tys. euro.  Konie kupowali zarówno Polacy jak i kupcy z Arabii Saudyjskiej, Francji oraz Włoch. Pięć koni nie zostało sprzedanych -  nie osiągnięto na licytacji zakładanej przez właścicieli ceny minimalnej. Konsultant ds. hodowli w stadninie w Janowie Podlaskim prof. Krystyna Chmiel stwierdziła, że "to, że się wysoko cenimy, to dobrze świadczy. Nie będą nam zarzucać, że się wyprzedajemy". Czytaj też: Dopłaty bezpośrednie dla rolników Chmiel dodała, że nie co toku nie można się spodziewać rekordowych cen. "Widać, że było zainteresowanie. Trzeba wziąć poprawkę, że rynek koni arabskich na świecie się zasyca, zwłaszcza w sytuacji, gdy handluje się zarodkami i np. od jednej klaczy można tym sposobem uzyskać osiem źrebiąt" – zaznaczyła. Pride of Poland rekordową kwotę licytacji osiągnął w 2015 r. Sprzedana wówczas została 10-letnia siwa klacz Pepita, wyhodowana w janowskiej stadninie za 1,4 mln euro.   Źródło: PAP.

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy – dwanaście medali Polaków

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy w Berlinie okazały się dla Polaków bardzo udane. Dwanaście medali to rewelacyjny wynik, którego możemy pogratulować polskim sportowcom. Biało-czerwoni Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy zakończyli na drugim miejscu w klasyfikacji. Przegrali z Brytyjczykami. W klasyfikacji punktowej natomiast Polacy zajęli trzecie miejsce, z najwyższym w historii dorobkiem 172 pkt. Wyżej na „podium” stanęli Brytyjczycy – 212 pkt i Niemcy - 196,5 pkt. Polscy kibice zapamiętają mistrzostwa Europy w Berlinie dzięki rewelacyjnemu konkursowi rzutu młotem. Wojciech Nowicki został mistrzem (81,85 m), natomiast Paweł Fajdek zajął drugie miejsce (80 m). Nie zawiodła również kobieca reprezentacja. Złoty medal z Niemiec przywiozła Anita Włodarczyk (78.94 m) oraz brązowy Joanna Fiodorow (74.00 m). Czytaj też: Rower – jak się nim poruszać, aby nie otrzymać mandatu W dyscyplinie pchnięcia kulą Polacy pokazali, że w Europie nie ma im równych, zarówno po stronie kobiet jak i mężczyzn. Paulina Guba z wynikiem 19,33 m zdobyła złoty medal. W klasyfikacji mężczyzn mistrzostwo zdobył Michał Haratyk (21,72 m), zaraz za nim uplasował się drugi z biało-czerwonych Konrad Bukowiecki (21,66). Polacy mogą się także pochwalić bardzo silną drużyną biegaczy. Justyna Święty-Ersetic w biegu na 400 m wynikiem 50,41 zdobyła złoto i ustanowiła swój rekord życiowy. Bieg na 800 zdominował Adama Kszczot i z wynikiem 1.44,59 wypracował sobie mistrzostwo europy. Marcin Lewandowski z wynikiem 3:38.14 zdobył drugie miejsce na odległości 1500 m. Srebro na tym samym dystansie przywiezie do domu także Sofia Ennaoui (4:03.08). Najlepszym wynikiem na mistrzostwach pochwalić się mogą również Małgorzata Hołub-Kowalik, Iga Baumgart-Witan, Patrycja Wyciszkiewicz i Justyna Święty-Ersetic. W sztafecie 4x400 m nie miały sobie równych. Mimo wielu problemów i kontrowersji, przez siedem ostatnich dni na trybunach obiektu w Berlinie zasiadło około 360 tys. kibiców. Jest to bardzo dobry wynik.

Brak komentarzy

Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości zostanie zmieniona jeszcze w tym roku